Tarih: 13.02.2019

İllüstrasyon: Aslı Alpar

Av. Eren Keskin, sosyal medya hesabından trans mahpus Buse’nin 31 Ocak’ta yeniden ölüm orucuna başladığını duyurdu.

Tekirdağ Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan müebbet hapis yükümlüsü trans kadın Buse, geçtiğimiz Haziran ayında sağlık hakkına erişemediği gerekçesi ile ölüm orucuna başlamıştı. Ölüm orucuna başladığını avukatı Eren Keskin sosyal medya hesaplarından duyururken, “Tekirdağ cezaevinde olan, trans kadın Buse, cinsiyet Değişikliği ameliyatı, yapılmadığı için, 21 gündür ölüm orucunda. Duyarlılık bekliyor.” notunu eklemişti.
 
Geçiş operasyonun yapılmaması nedeniyle ölüm orucuna başlayan Buse, direnişinin 38. gününde dışarıdan gelen destekle birlikte direnişine ara vermişti.
 

Tekrar ölüm orucunda

Av. Eren Keskin’in Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşıma göre trans mahpus Buse 31 Ocak tarihinde ara verdiği ölüm orucuna Sağlık Bakanlığı tarafından sağlığa erişiminin engellenmesi nedeniyle yeniden başladı.
 

“Bedenimdeki hapisten kurtulmak istiyorum.”

Geçtiğimiz aylarda taleplerinin karşılanması için ölüm orucuna başlayan trans mahpus Diren Coşkun’un süreci ile ilgili Pembe Hayat muhabirine açıklamalarda bulunan Av. Eren Keskin, Diren ile aynı koğuşta bulunan Buse’nin süreciyle ilgili de açıklamalarda bulunmuştu. Davasının avukatı bile olmadan görülmediğini ve isterse tekrar davası ile ilgili görüşülebileceğini söyleyen Keskin’e Buse’nin cevabı “ben bedenimdeki hapisten kurtulmak istiyorum” olmuştu.
 

23 yıldır cezaevinde

Buse’nin yaşadığı ihlallerle alakalı KaosGL.org’un görüştüğü Kadınlarla Dayanışma Vakfı’ndan Derya Özata, Buse’nin 23 yıldır cezaevinde olduğunu, müebbet hapis yükümlüsü olduğunu, raporunun alındığını ancak operasyonun hala yapılmadığını aktarmıştı. Özata, Buse’nin kendisi ile görüşmeye gelen avukata “Bedenimi kadın olarak görmek istiyorum. Ben artık bu bedenle yaşamak istemiyorum. Ne kadar yaşayacağım, cezaevinden çıkıp çıkamayacağım belli değil” dediğini belirtmişti.

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org