Tarih: 2018-06-28

Av. Eren Keskin sosyal medya hesabında paylaştığı açıklama ile Tekirdağ Kapalı Cezaevi'nde tutuklu bulunan trans mahpus Buse'nin sağlık hakkına erişemediği gerekçesiyle ölüm orucuna başladığını duyurdu.

Tekirdağ Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan müebbet hapis yükümlüsü Buse, avukatı olmadan yargılanmış ve geçiş sürecine başlamıştı. Süreç içerisinde operasyon için gerekli tutulan kurul raporunda gerekçesiz bir şekilde “cinsiyet değişikliği zorunludur” yazılmış, ardından kullanılan bu ifade için başvurulmuş ve düzeltilmişti.

 

Geçiş operasyonu için bekleyen trans mahpus Buse, operasyonu yapılmadığı için ölüm orucuna başladı ve 23 gündür ölüm orucunda. Direnişinin 21. gününde Av. Eren Keskin tarafından sosyal medya açıklamasıyla duyurulan Buse, sağlık hakkına erişimi için başladığı direnişinde tek isteği cinsiyet uyumlama operasyonunun gerçekleşmesi.

 

“Bedenimdeki hapisten kurtulmak istiyorum.”

Geçtiğimiz aylarda taleplerinin karşılanması için ölüm orucuna başlayan trans mahpus Diren Coşkun’un süreci ile ilgili Pembe Hayat muhabirine açıklamalarda bulunan Av. Eren Keskin, Diren ile aynı koğuşta bulunan Buse’nin süreciyle ilgili de açıklamalarda bulunmuştu. Davasının avukatı bile olmadan görülmediğini ve isterse tekrar davası ile ilgili görüşülebileceğini söyleyen Keskin’e Buse’nin cevabı “ben bedenimdeki hapisten kurtulmak istiyorum” olmuştu.

 

23 yıldır cezaevinde

Buse’nin yaşadığı ihlallerle alakalı KaosGL.org’un görüştüğü Kadınlarla Dayanışma Vakfı’ndan Derya Özata, Buse’nin 23 yıldır cezaevinde olduğunu, müebbet hapis yükümlüsü olduğunu, raporunun alındığını ancak operasyonun hala yapılmadığını aktardı. Özata, Buse’nin kendisi ile görüşmeye gelen avukata “Bedenimi kadın olarak görmek istiyorum. Ben artık bu bedenle yaşamak istemiyorum. Ne kadar yaşayacağım, cezaevinden çıkıp çıkamayacağım belli değil” dediğini belirtti.

 

Kampanya başlatıldı

Buse’nin sağlık hakkına erişebilmesi ve taleplerinin karşılanması için sosyal medyada #BuseyeSesVer hashtagi ile kampanya başlatıldı. Aynı zamanda change.org’ta da bir kampanya sayfası oluşturuldu ve imza bekleniyor.

 

 

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org