Uluslararası Cinsiyet ve Hukuk Konferansı Başladı!

KaosGL Derneği tarafından İzmir’de düzenlenen Uluslararası Cinsiyet ve Hukuk Konferansı dün (17 Ekim) başladı. Birçok sivil toplum kuruluşu, alanında uzman hukukçular ve bilim insanlarının yanı sıra Pembe Hayat Derneği Avukatı Emrah Şahin’in katıldığı konferansta cinsiyet temelli ayrımcılıklar, insan hakları ve bunların hukuk alanındaki etkileri konuşuluyor.

Translar alıkonuluyor!

Geçtiğimiz gün (15 Ekim) İskitler’de çalışan trans kadınlar, kolluk kuvvetleri tarafından darp edilerek alıkonuldu. Bazı trans kadınlar polis tarafından Gölbaşı’na, bazıları Polatlı’ya ve bazıları ise Kayaş’ın ıssız bölgelerine bırakıldı.

New York’ta Üçüncü Cinsiyet Tanımlanıyor: “X”

New York Belediye Başkanı Bill de Blasio, kendini ikili cinsiyet sistemi dışında tanımlayan kişiler için resmi belgelerde üçüncü cinsiyet için düzenleme getiriyor. Artık “K” ve “E” işaretlerinin yanında “X” işareti de olacak ve kimlikte de bu değişiklik yapılabilecek. Beyan esas alınarak getirilen bu uygulama, 50 dolar karşılığı gerçekleştirilecek.

Trans Mahkumların Meme Operasyonları

Geçtiğimiz günler de Gebze Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda tutuklu bulunan bir trans kadının, meme operasyonu için yaptığı başvuru kabul edilmişti ve operasyon masraflarını Sağlık Bakanlığı'nın karşılayacağı kararı verilmişti. Bu gelişmeyi sosyal hizmet uzmanımıza ve avukatımıza sorduk.

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

bilgi@pembehayat.org