'Mücadele varsa umut da her zaman vardır!'

 

Queer Adana'dan Özgür ve Mersin 7 Renk'ten Gizem bu sonuçların endişe verici olduğunu ancak aktivizm alanlarının genişletilip mücadeleye devam edilmesi gerektiğini söylediler:

Özgür Aras Yetkin (Queer Adana): Bu seçimlerin sonucu açıkçası beni tedirgin etti. Son zamanlarda ülkede olan olaylar zaten fazlasıyla bizi korkutuyordu. AKP hükümetinin gerici ve ahlakçı tavrı da translar açısından olumsuz sonuçlar oluşturmaya hızla devam edecek ve artacak diye düşünüyorum. Bu durum toplumsal anlamda da hukuksal anlamda da bizi zorlamaya devam edecek gibi.Yerellerdeki LGBTİ örgütlenmelerini de bu gelişmeler olumsuz etkileyecektir.Bu durumda aktivizm alanını daha da genişletmek ve farklı şekillerde daha fazla insana temas etmek gerek diye düşünüyorum.

Gizem Derin (Mersin 7 Renk): Mersinde daha öncesinde LGBTİ Hakları Sözleşmesini imzalayan bir vekil meclisteydi ancak 1 kasım seçimleri ile mersinde böyle bir vekil meclise giremedi. Türkiye genelinde de maalesef bu sözleşmeyi imzalayan sadece 16 vekil meclise girebildi. Zaten açık eşcinsel, biseksüel ya da trans kimlikli bir vekil de yok. Bu sonuçlar hepimizi kötü etkiledi. 1 Kasım seçimlerinin sonuçları açıklanınca 'Tası tarağı toplayıp gidelim' diyen telefonlar aldım. Ancak translar zaten faşizmi birebir bedenlerinde yaşayıp çok ağır travmaları atlatıyor. Bunun da geçeceğini düşünüyorum. Zaten ben şahsi olarak çözümü sadece mecliste de görmüyorum. 2014 yerel seçimlerinde zaten bu alanda büyük bir başarı elde ettik. Akdeniz Belediyesi Eşbaşkanı bildiğiniz gibi bu sözleşmeyi imzalamıştı. Yine belediyede de açık kimlikli bir trans arkadaşımız için iş imkanı sağlanmış oldu.

 

Bu sonuçlardan sonra Mersin yereline de büyük resme de baktığımızda faşizmin de devlet eliyle işlenen transfobik saldırıların da artacağını düşünüyorum. Geçtiğimiz süreçte de büyük saldırılar oldu. Oralarda da gördük. Akıl yürüttüğümüz zaman AKP'nin bu kadar oy alacağını düşünmüyorduk. Ancak zaten seçimin şeffaf olmadığını biliyoruz. Oyların çalındığı ve başka hileler olduğunu da duyuyoruz. Ama vazgeçmek yok. Bizler translar olarak büyük duygu geçişleri yaşayan ve yaşamak için travmaları hızlı atlatan bir toplumuz, şimdi de yılmayacağız. Bunu da atlatıp mücadele etmeye devam edeceğiz. Mücadele varsa umut da her zaman vardır!

 

'Hep birlikte barış içinde yaşamayı istiyoruz ve bunu başaracağız!'

Trans aktivist Ela Kaçar mücadele etmenin zor olduğunu ancak LGBTİ'lerin toplumsal barışı sağlayıp yaşanabilir bir dünya kurabileceklerine vurgu yaptı.

 

Ela Kaçar: Adil olmayan bir seçim olduğunu düşünüyorum. Bazı arkadaşlarım oyların sahte olduğunu düşünüyor.Bunları söylerken korkuyorum aslında. Zaten Türkiye'de artık o kadar çok korkarak yaşıyoruz ki. Ama ben de bir hile olduğunu düşünüyorum. Bir kısım arkadaşlarım da bunun gerçek sonuçlar olduğunu söylüyor. Öyle ya da böyle, AKP ne yazık ki LGBTİ'lere hak tanımıyor. Ama biz varız ve mücadele ediyoruz. HDP'nin barajı geçmesi ve CHP'nin mecliste olması LGBTİ'ler için bir şeylerin ilerlemesini sağlayabilir. Ancak HDP ve CHP birlikte çalışıp 'cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği' konusunda birlikte mücadele etmelidir.

Translar kimlik almadıkları takdirde günlük hayatın içinde yer edinemiyor. Ben pembe kimliğimi aldıktan sonra ancak oy verebildim ve hastaneye gidebilmeye başladım. Dün bir arkadaşımız kimlik renginden dolayı oy kullanamamış mesela, bütün bunlar yaşanmamalı. Herkes ülkeyi terk etmeyi düşünüyor dünden sonra. Benim de aklıma geliyor bazen. Ama bir arkadaşım sosyal medyadan 'Herkes gidelim diyor ama nereye gidiyorsunuz' yazmıştı. Gerçekten haklı. İki arada bir derede kaldım ben de. Bir yanda gerçekten özgürlüklerimiz için mücadele etmek var diğer yanda da gerçekten çıkıp gitmek... Ben tabi ki burada kalıp mücadele etmek isterim. Hayatın bize ne göstereceğini de bilmiyoruz açıkçası. Ama kimse umudunu kesmesin. Biz hep birlikte barış içinde yaşamayı istiyoruz ve bunu başaracağız!

Ozan Uğur

Ali Can Kalan

 

<!--EndFragment-->

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org