Esat - Eryaman Davası’nda savcı değişti

Sistematik transfobik saldırılara uğramış ve yaşadıkları yerlerden taşınmaya zorlanmış trans seks işçilerinin uzun süredir sürdürmüş olduğu adalet mücadelesi olan Eryaman-Esat davasının onuncu duruşması bugün (25 Mayıs) Ankara Adliyesi'nde görüldü. 

Ankara Barosu Kadın Hakları Merkezi, Pembe Hayat Derneği, 17 Mayıs Derneği, ÜniKuir Derneği, Sağlıkta Genç Yaklaşımlar Derneği'den avukatlar ve LGBTİ+ aktivistleri duruşmaya katıldı. 

1 saat bekledikten sonra gelen "savcı değişti" kararı 

14:00'de başlayacak davayı 1 saat bekledikten sonra savcının değiştiği bilgisi geldi. Yıllardır süren davada, karara bu kadar yaklaşmışken ve savcı mütalaasını bekliyorken  savcının değişmesi sürüncemede bırakılan hayatları bir kez tek başına bıraktı. 

Hakim önceki duruşmada sunulan ek raporun yetersiz olduğunu söylerken Avukat Senem Doğanoğlu araya girerek, ek raporun karar vermeye yeterli olduğunu sanıkların birbirleriyle irtibatlarının olduğunun tespitini içerdiğini ve dosyanın mütalaa aşamasında olduğunu belirtti. 
Yeni savcı, bilirkişi ve ek bilirkişi raporunun yetersiz olduğunu yargıtay bozma ve ara kararlardaki eksikliklerin tam olarak karşılanmadığını belirterek eksikliklerin giderilmesini talep etti. 

Sonraki duruşma 5 Temmuz 2023 saat 14:00’de.