Tarih: 16/12/2020

Birleşik Krallık Yüksek Mahkemesi

Birleşik Kırallık Yüksek Mahkemesi'nin Kararı Üzerine 16 Yaş Altı Transların Bu Tedavi için Mahkeme Onayı Alması Gerekeceği Öngörülüyor

Trans Ergenler İçin Kararın Ne Anlama Geldiği Henüz Belli Değil

İngiltere yüksek Mahkemesi 1 Aralık 2020 tarihinde aldığı karar ile 16 yaş altı transların ergenlik baskılayıcı hormon tedavisine rıza veremeyeceğini açıkladı. Bu tedaviye ulaşmak isteyen ergenlerin ileride ne yapması gerekeceği henüz muğlak olsa da mahkeme onayına ihtiyaç duyulacağı öngörülüyor.

Ergenlik Baskılayıcı Hormon Tedavisi Nedir?

Ergenlik baskılayıcı hormon tedavisi, ergenlik çağında ortaya çıkan ikincil cinsiyet özelliklerinin baskılanmasını sağlayn GnRH analog tedavisini kapsamaktadır. Bu tedavi sayesinde trans ergenler göğüslerin büyümesi ve kalçaların genişlemesi veya ses kalınlaşması ve yüz kıllarının oluşması gibi istenmeyen fiziksel özelliklerin gelişmesini geçici olarak durdurabilmektedir. Bu tedavi ,kişiyle ilgili özellikleri dönüştüren bir girişim değil, kişinin koşulları değerlendirme için uygun hale getiren bir ertelemedir.

Ergenlik Baskılayıcı Hormon Tedavisi Neden Önemlidir?
Bu tedavi tamamen geçicidir ve kalıcı bir değişikliğe sebep olmamaktadır.  Geri dönülmesi mümkündür ve durdurulduğunda tüm ikincil cinsiyet karakter özellikleri gelişimini devam ettirir. 12 yaş altına zaten uygulanılmamaktadır. Ancak 12- 16 yaş arası gençlerin ruhsal sağlığına olumlu katkıları olduğu ve hormon baskılayıcı tedavi gören ergenlerde inithar düşüncelerinin düştüğü gözlemlenmiştir. Bu da ergenlik baskılayıcı hormon tedavisine erişimin hayati önem taşıdığını örneklendirmektedir. Bunun yanı sıra ergenlik baskılayıcı tedaviyi isteyen ergenlerin tamamına yakını yetişkinlik döneminde cinsiyet uyum süreci kapsamında farklı ameliyat ve hormon tedavilerini tercih edebilmektedir. Ergenlikte alınan ergenlik baskılayıcı hormon tedavisi ileride geri dönüştürülmesi zor olan ikincil cinsiyet karakterlerinin oluşumunu baskılayarak yetişkinlikteki cinsiyet uyum sürecinin çok daha kolay olmasını sağlamaktadır. 

Kimliğimiz Onaya Tabi Olmamalı

Mahkeme kararı gerekmesi ise transların kabul görmediklerini hissetmelerine ve kendi kimliklerini başkalarına oanylatmaları gerektiğine inanmalarına yol açabilmektedir. Bu da ruhsal olarak büyük zararlara sebep olmaktadır. Kendi kimliklerimiz ve ihtiyaçlarımız kimsenin iznine, onayına tabi olmamalıdır. Kendi cinsiyet kimliklerimizi en iyi hatta bir tek bizim bildiğimiz unutulmamalıdır. Pembe Hayat LGBTİ+ Dayanışma Derneği olarak LGBTİ+ çocuklar vardır ve var olmaya devem edecektir; tüm LGBTİ+ çocuk ve ergenlerin temel hakları sağlanmalıdır diyoruz. 

Prof. Dr. Şahika Yüksel ve Uzm. Dr. Seven Kaptan'ın trans çocuk ve ergenlerde geçiş süreci ile ilgili makalelerine buradan, Kaos GL'den Aslı Alpar'ın ergenlik baskılayıcı hormon tedavisi üzerine Hacettepe Üniversitesi Psikiyatri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Koray Başar ile röportajlarına ise buradan ulaşabilirsiniz. 

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org