Tarih: 15/12/2020

Hollanda Bayrağı

Hollanda Hükümeti, 2014 Yılına Kadar Trans Kişilerden Cinsiyet Uyum Sürecinde Kalıcı Üreme Yoksunluğu Koşulu İstendiği İçin Özür Diledi, Hollanda Hükümeti, Trans Kişilerden Cinsiyet Uyum Sürecinde Kalıcı Üreme Yoksunluğu Koşulu İstendiği İçin Özür Diledi, Bireylere

2014 Yılında Yasa Yürürlülükten Kalkmıştı

Hollanda'da kimlik belgelerindeki cinsiyet hanelerini cinsiyet kimliklerini yansıtacak şekilde değiştirmek isteyen translardan kalıcı üremeden yoksunluklarını belgelemeleri zorunlu tutuluyordu. Yasa 1985 yılından itibaren yürürlükteyfi. 

2013 Yılında Avrupa Konseyi üye devletlerden kalıcı üreme yoksunluğunun cinsiyet uyum sürecindeki trans kişilere zorunlu tutulmasının kaldırılmasını talep etmişti. Bunun üzerine 2014 yılında Hollanda yasalarında değişikliğe gidilmiş ve 2014 yılında bu koşul kaldırılmıştı. 

Hükümet resmi Özür Diledi: "Bu Yasa Sosyal Reddin Sembolü Oldu"

Resmi özür dileyen Hollanda Hükümeti, 2014 yılında yürürlükten kaldırılan yasanın zararlarını ortaya koydu. Hollanda Eğitim, Kültür ve Bilim Bakanı İngrid Van Engelshoven, özür sırasında bu yasa için "birçok kişi için sosyal reddin sembolü haline geldi, birçok hayalin gerçekleşmesini engelledi ve insanları imkansız denilecek kadar zor bir karar vermek zorunda bıraktı" ifadelerinde bulundu. 

İnsan Hakları İzleme Örgütü Zorunlu Kalıcı Üreme Yoksunluğunun Tehlikelerini Listeledi

2011 yılında İnsan Hakları İzleme Örgütü tarafından yayımlanan raporunda Hollandalı transların maruz bırakıldığı zorluklar listelendi. Rapor, cinsiyet uyum sürecinin ve kişinin cinsiyet kimliğini yansıtan cinsiyet hanelerinin transların can güvenliği, ruhsal ve fiziksel sağlığı, barınma/eğitim/çalışma vb. temel haklara erişimi açısından önemini vurgulayadı. Bunun yanı sıra raporda istenmeyen ve tıbben gerekli olmayan bedensel müdahelelerin ruhsal ve fiziksel sağlığa zararlarını da listendi ve trans bireylerin deneyimlerini aktardığı ifadelere yer verildi. Raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz. 

Maddi Tazminat Planları Yapılıyor


Hollanda Hükümeti resmi özürleri sırasında istemedikleri halde kalıcı üremeden yoksunluk ameliyat(lar)ı olmak durumunda bırakılan trans kişiler için maddi tazminat planları yapılmaya başlandığının ve planların ileride açıklanacağının duyurusunu da yapıldı. Kalıcı fiziksel ve ruhsal zararlar için maddi tazminat ve resmi özür ufak bir telafi gibi görülse de sivil toplum örgütleri hataların kabul edilmesinin önemli bir adım olarak görüldüğünü ve diğer ülkelerin de bu yönde adım atılmasını umduklarını ifade etti. 

Kaynak: https://www.hrw.org/news/2020/12/01/netherlands-apologizes-transgender-sterilizations

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org