Tarih: 11.11.2019

Antalya’da 13 Mayıs tarihinde yaşadığı evde bıçaklanarak öldürülen Gökçe Saygı’nın davasının ilk duruşması 15 Kasım’da görülecek. Antalya BİZ Derneği, dava ile ilgili çağrıda bulundu: Nefrete inat yaşasın hayat!

Antalya’da yaşayan trans kadın Gökçe Saygı, 13 Mayıs sabah saatlerinde evine gelen bir erkek tarafından saldırıya uğradı. Binada duyulan bağırış seslerinin ardından polise haber veren apartman sakinleri, polisin gelmesiyle birlikte evde trans kadının cansız bedenine ulaştı. Trans kadın, eve gelen katil zanlısı tarafından yedi kez bıçaklanarak öldürülmüştü.
 
Nefret suçu kurbanı Gökçe Saygı’nın cinayetiyle ilgili görülecek davanın ilk duruşması 15 Kasım’da. Antalya yerelinde faaliyet gösteren Antalya BİZ Derneği, konuyla ilgili açıklama yaptı:
 
“Antalya Deniz Mahallesinde yaşayan trans kadın arkadaşımız Gökçe Saygı, kendi evinde 13/05/2019 tarihinde gece yarısı sırtından 7 yerden bıçaklanarak öldürülmüştür.
 
Bir arkadaşımızı daha aramızdan aldılar. Bizler; tekrar tekrar üretilen nefrete; bizi mecbur bırakmaya çalıştıkları şiddet sarmalına karşı çıkarak, toplumsal barışı savunacağız. Erkek egemen, heteroseksist, cisseksist ve militarist bu düzeni sürdüren normlara, varsaydığı kalıplara ve genel ahlak kurallarına karşı meydan okuyan transların, sistematik bir biçimde şiddetin hedefi olması politik bir sorundur. Trans cinayetleri, devletin LGBTİ+’ları yok sayarak yükümlülüklerini yerine getirmemesinin, faillere uygulanan cezasızlık halinin ve güvenli çalışma alanları bulunmayan seks işçilerinin kolluk gücü ile sindirme politikalarının sonucudur. Bu sebeple Gökçe Saygı nın cinayeti politiktir ve tek faili, firari katil zanlısı değildir. Nefreti körükleyen, şiddete arka çıkan, faillerin adeta sırtını sıvazlayan tüm kişi ve kurumların hepsi nefret suçlarına ortaktır!’’
 

 “Tüm insan hakları savunucuları mücadele vermeli”

“Kimliğimize, bedenimize, yaşam tarzımıza baskı ve nefret araçları ile saldıranlar iyi bilmelidir ki; vardık, varız ve var olmaya devam edeceğiz” “Nefret cinayetlerine karşı sadece LGBTİ+ örgütlerinin değil, tüm insan hakları savunucularının ve demokratik kitle örgütlerinin mücadele vermesi gerektiğinin önemini vurgulamak istiyoruz. Bizler yaşam alanlarımıza yönelik her türlü tehdit ve baskıya karşı yılmayacağımızı ve mücadeleye devam edeceğimizi davamızın takipçisi olduğumuzu bir kez daha söylüyoruz .Antalya 3.Ağır Ceza Mahkemesinde 15/11/2019 tarihinde saat 14 te görülecek duruşmaya insan haklari savunucularını bekliyoruz . Her zaman dediğimiz gibi nefrete inat yaşasın hayat.
 
#BizBuDavaninTakipcisiyiz #TransCinayetlerineDurDe #GökçeSaygıÖlümsüzdür #HerŞeyeHerkeseInatHepVarolacağız #TransCinayetlerineSessizKalma”

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org