Tarih: 17.10.2019

Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği (IAAF), trans kadın sporcuların yarışmalarda kadın kategorisinde yarışmaları için trans kadınların kadın olduğuna dair “resmi belge” sunmaları gerektiğini söyledi. Resmi belge sunmayan trans kadın sporcuların kadın kategorisinde yarışamayacağını ekledi.

Alan Savunması’nın haberine göre, IAAF geçtiğimiz günlerde konsey toplantısı aldı. Alınan toplantıda trans kadın sporcular ile ilgili “karar” veren kurum, daha öncesinde kadın kategorisinde yarışacak kişilerin testesteron seviyesinin litre başına 5 nanomolün altında olması gerektiğini söyledi. Bu şart, öncesinde 10 nanomolün altında olması gerektiği yönündeydi.
 
Alınan kararlardan biri de, trans kadın sporcuların IAAF tarafından kadın olarak tanınmayacağı şeklinde. Kişinin beyanını yok sayarak resmi belge şartı koyan IAAF, trans kadın sporcuların kadın olarak “tanınabilmeleri” için resmi imzalı bir belge getirmeleri gerektiğini söyledi. Trans kadınların kadın olduklarını reddeden bu transfobik kararla ilgili ise şu açıklama yapıldı:
 
“Biyolojik cinsiyeti kadın olan sporcular ile trans kadın sporcuların eşit düzeyde rekabet etmeleri gerekir”
 
Transların natrans kadınlarla eşit olmadığını, kadın olarak kabul edilmeleri için resmi evrak gerektiğini söyleyen transfobik IAAF’ın açıklamalarının ardından Stonewall Spor Direktörü açıklama yayımlayarak “Sporun yönetim organları, dışlama değil dahil etme prensibinden başlamalıdır, spor herkesin oyunudur.” dedi.

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org