Tarih: 10.04.2019

KuirFest’in Denizli ayağı 13-14 Nisan tarihlerinde TMMOB Makine Mühendisleri Odası Denizli Şubesi’nde gerçekleşecek.

8. Pembe Hayat KuirFest, Ocak ayında festival sezonunu açtığı İstanbul’un ardından başka şehirlerde de biraradalığı, aşkı ve mücadeleyi kutlamaya devam ediyor. Festivalin İstanbul’dan sonraki ilk durağı Denizli olacak. KuirFest’in Denizli ayağı 13-14 Nisan tarihlerinde TMMOB Makine Mühendisleri Odası Denizli Şubesi’nde gerçekleşecek.
 
Festival, uzun ve kısa metraj film gösterimlerinin yanı sıra bir de oyun atölyesiyle Denizli’deki takipçilerine kavuşmayı planlıyor. KuirFest Denizli’deki tüm gösterimler Türkçe ve Farsça altyazıyla gerçekleştirilecek.
 
KuirFest Denizli’de bu yıl aşk ve mücadele temalı filmlerden oluşan “Yasak mısın?” başlıklı kısa seçkisi (RUBanned? Shorts Selection); siyah, gay, HIV+lerin kendi adlarına konuşmalarına alan açmasıyla film tarihinde oldukça özel bir yere sahip olan ve bu yıl 30. yaşını kutlayan kült yapım Çözülen Diller (Tongues Untied, 1989); ailelerinin politik karşıtlıklarına karşın aşklarının peşinden giden iki genç kadının hikayesini aktaran ve prömiyerini Cannes Film Festivali’nde yapan Rafiki (2018) ile maruz kaldığı nefret saldırısının ardından müzikle hayata tutunan Scott Jones’un hikayesine odaklanan ve KuirFest’in bu yılki açılış filmi olan Sevgiler, Scott (Love, Scott, 2018) gösterilecek.
 

KuirFest Denizli’de Oyun Vakti!

“Anlatmak, Dinlemek ve Yazmak Üzerine Bir Oyun Atölyesi
Bu atölye oyunun, oynamanın tadını çıkarmak isteyenlere; kendini, bedenini, yanındaki yöresindekini dinlemenin lezzetine varmak isteyenlere; sahnede ve kağıt başında kendi hikayesiyle bağlantı kurmak isteyenlere bir çağrı.
Bu atölye, tiyatro, performans ve dramaturji disiplinlerinin araçlarını kullanarak kendimize ve birbirimize kulak vermeyi hatırlayacağımız, oyunlar oynayacağımız, hem yazıp hem anlatacağımız bir çalışma.
 
“Dur ben bir sahne alayım da geleyim cicim” diyenler, “Çok konuştum, az da dinleyeyim” diyenler, “Tam anlatacağım, yine kendimi başkalarını dinlerken buluyorum; azıcık da ben anlatayım” diyenler, “Ben anlatmam, yazarım”cılar hepiniz davetlisiniz! Şimdi KuirFest Denizli’de oyun vakti!
 
Dil farkı bizi bozmaz, evirir çevirir anlaşırız.
12 kişilik yerimiz var canikolar. Başvurmak için 12 Nisan Cuma gününe kadar kuirfest@gmail.com adresine mail atın, mailin konu kısmına “Oyun Vakti” yazmayı unutmayın!
 

Atölye kolaylaştırıcısı: Çiğdem Erdöl

Çiğdem, Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi bölümünü bitirdikten sonra İngiltere’de Bournemouth Üniversitesi’nde sinema eğitimi aldı; halihazırda İstanbul Üniversitesi’nde Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji bölümünde tezini yazıyor. Senaryo ve metin yazarlığı alanlarında faaliyet gösteriyor, performans ve tiyatro alanlarında araştırmalar yapıyor. Atina Kolektifi’nin bir parçası olarak kolektif çalışmalarda yer alıyor.”

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org