Tarih: 15.03.2019

Nakka LGBTİ+ yarın (16 Mart Cumartesi) 17.00’da mecra, kadıköy’de Emre Özyetiş’in sunumuyla “Cinsiyetsiz Tuvaletleşme” konuşulacağı etkinlik düzenliyor.

Nakka LGBTİ+ detaylarının çok yakında açıklanacağı İstanbul’daki LGBTİ+ mekan ağına dair dışarıdan katılıma açık bir “Cinsiyetsiz Tuvaletleşme” söyleşisi gerçekleştirecek. Pek çok LGBTİ+ etkinliğine ev sahipliği yapan mecra, kadıköy’de gerçekleşecek etkinlikte; mimarlık kuram ve eleştirisi cinsiyeti atanmış mekanları sorunsallaştırırken tuvalet konusunun ne şekilde gündeme geldiği, kamusal alan içinde tuvaletlerin kullanımı ile kişilerin tuvalet içinde gerçekleştirdikleri pratikler hayatı ne ölçüde etkilediğine dair soruların tartışılacağı söyleşide aynı zamanda Emre Özyetiş’in de bir sunumu olacak.
 
Etkinliğin çağrı metni şu şekilde:
 
“Pek yakında detaylarını sizlere aktaracağımız İstanbul bazlı güvenli LGBTİ+ mekan ağı, şugarmekanlarda, mekan işletmecileri ve çalışanlarına yönelik atölyelerin birini dışarıya açık gerçekleştirmeye karar verdik.
 
Mimarlık kuram ve eleştirisi cinsiyeti atanmış mekanları sorunsallaştırırken tuvalet konusu ne şekilde gündeme geliyor? Kamusal alan içinde tuvaletlerin kullanımı ile kişilerin tuvalet içinde gerçekleştirdikleri pratikler hayatlarımızı ne ölçüde etkiliyor? Bu buluşma ile tuvalet olarak öngörülen mekanların cinsiyetlerinin atanmasını Türkiye özelinde araştırıp, katılımcı ve demokratik planlama ve tasarım yöntemlerinin öngördüğü tuvalet tasarımını tartışmaya açmak istiyoruz. Mekanda eşitlik ve özgürleşme mümkünse, bu tuvaletten başlayan bir ihtimal midir?"
Sunum: Emre ÖZYETİŞ
Tarih: 16 Mart Cumartesi, 17:00-18:30
Mekan: mecra, kadıköy”
 
Etkinliğin Facebook sayfasına gitmek için tıklayınız.
 

Hatırlayalım: ODTÜ’de cinsiyetsiz tuvalet mücadelesi

ODTÜ’de 2017 yılında 420 öğrencinin imzasının olduğu cinsiyetsiz tuvalet talebi üniversite yönetimine iletilmişti. Konuyla ilgili dekanlığın iki hafta içerisinde cinsiyetsiz tuvaletin uygulamaya geçirileceği açıklaması, sosyal medyada gerici grupların tepkisinin ardından yine dekanlık tarafından inkar edilmiş ve “uygun görülmedi” açıklaması getirilmişti.
 
ODTÜ’deki cinsiyetsiz tuvalet direnişi, Nisan ayında ikinci yılına girecek.

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org