Tarih: 11.1.2019

Antalya’da 9 Ocak akşamı evine doğru yürüyen trans kadın bekçiler tarafından “burada çalışıyorsun” gerekçesi ile durduruldu. Evine gittiğini açıklayan trans kadına zor kullanarak ceza yazmak isteyen bekçiler, karşı çıkan trans kadına saldırdı.

Saldırıya uğrayan trans kadının arkadaşları tarafından sosyal medyadan aktarılan bilgiye göre; 9 Ocak akşamı telefonda görüntülü olarak arkadaşlarıyla konuşan ve evine doğru yürüyen trans kadın bekçiler tarafından durduruldu. “Burada çalışıyorsun” gerekçesi ile kendisine ceza yazılmak istenen trans kadın bekçilere evine gittiğini açıklamaya çalıştığı sırada bekçiler tarafından darp edilmeye başladı. Bekçiler tarafından saldırıya uğradıktan sonra karakola götürülen trans kadın başına aldığı darbelerden dolayı bayıldığı için hastaneye kaldırıldı.

 
Kapıların önünde bekliyorlar

Görüntü konuşma esnasında olaya tanıklık eden arkadaşları, saldırı anını kayıt altına aldılar. Olaya görüntülü görüşme esnasında tanık olan bir arkadaşının Pembe Hayat’a verdiği bilgilere göre bekçiler trans kadınların evlerinin önünde nöbet tutuyorlar ve translara sokağa çıktıklarında ya da evlerine dönerken ceza yazıyorlar.
 

Darp raporu alındı

Olaydan sonra bekçi ve polisler tarafından karakola götürülen trans kadın, başına aldığı darbelerden dolayı baygınlık geçirdiği için hastaneye kaldırıldı. Arkadaşlarının desteği ile hastaneden taburcu edilen trans kadının darp raporu aldığı ve hukuki olarak hak arayacağı bildirildi.

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org