Tarih: 18.12.2018

17 aydır cezaevinde olan trans aktivist Diren Coşkun, geçtiğimiz gün (17 Aralık) tahliye edildi.

Diyarbakır’da yaşayan trans aktivist Diren Coşkun, 17 ay önce kesinleşmiş cezası olduğu gerekçesiyle tutuklanmıştı. Diyarbakır’da kaldığı D Tipi Cezaevi’nde erkek koğuşuna koyulmak istenmesine karşı çıktığında tekli hücreye alınan Coşkun, ardından Tekirdağ 2 No’lu F Tipi Cezaevi’ne gönderilmişti. Tekirdağ’da kaldığı süreçte haklarına erişemediği için 25 Ocak’ta ölüm orucuna başlayan Coşkun, taleplerinin bir kısmının karşılanması sonucunda 21 Şubat tarihinde ölüm orucunu sonlandırmıştı.
 
Pembe Hayat Derneği, süreci takip etmiş ve Diren’in taleplerinin karşılanması için bir video kampanyası hazırlamıştı.
 

Diren Coşkun tahliye edildi

17 aydır cezaevinde bulunan trans aktivist, geçtiğimiz gün tahliye edildi. Tahliye kararını sosyal medya hesaplarından duyuran Keskesor LGBTİ+ Oluşumu, paylaştığı Diren’in fotoğrafına “Diğer tüm trans tutsaklar özgürleşene dek mücadeleye devam.” notunu ekledi.
 
Konuyla ilgili Pembe Hayat’ın iletişime geçtiği Keskesor LGBTİ+ Oluşumu aktivisti şunları belirtti:
“Diren Coşkun, tutuklu bulunduğu Tekirdağ 2 No’lu Cezaevi’nde cinsiyet geçişi ile ilgili ameliyat, epilasyon ve diğer tıbbi, psikolojik, psikiyatrik ve sosyal desteğin sağlanması ve kendisine uygulanan kötü muamelenin son bulması amacıyla 25 Ocak’ta ölüm orucu eylemine başlamıştı. Arkadaşımız Trans kadın Diren Coşkun, cezaevi yönetimi ile başlayan görüşmeler sonucunda 21 Şubat’ta ölüm orucuna ara vermişti.
 
Diren Çoşkun, 28 Şubat’ta cezaevi yönetiminin tedavi hakkını kullanabilmesi için adım atması üzerine eylemini sonlandırmıştı. Ve bugün 17 Aralık 2018 de tekrar aramızda. Diren Coşkun şahsında tüm trans arkadaşlarımız özgürleşene dek mücadeleye devam edeceğiz.”

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org