Tarih: 24.11.2018

Fotoğraflar: Nalan Aşkın, Pembe Hayat

“20 Kasım Nefret Mağduru Transları Anma Günü” etkinlikleri kapsamında her yıl nefret ile mücadele eden ve trans görünürlüğü için emek harcayan hak savunucularının sahip olduğu “Dilek İnce Nefret Suçları ile Mücadele Onur Ödülleri” bu yıl, Boysan’ın Evi’nde düzenlenen törenle sahiplerini buldu.”

Her yıl “20 Kasım Nefret Mağduru Transları Anma Günü” etkinlikleri kapsamında, nefret ile mücadele eden ve görünürlük için emek harcayan hak savunucularına verilen  “Dilek İnce Nefret Suçları ile Mücadele Onur Ödülleri” bu yıl Boysan’ın Evi’nde düzenlenen resepsiyonla sahiplerine verildi. Ödül töreni, 2015 yılında aramızdan ayrılan LGBTİ+ hak savunucusu Boysan Yakar’ın fotoğrafının altında Pembe Hayat Derneği’nden Çayan Azadi’nin konuşması ile başladı.
2008 yılında nefret cinayeti ile aramızdan ayrılan, Pembe Hayat Derneği kurucularından Dilek İnce’nin adını mücadelede yaşatmak için her yıl bu ödülü nefret ile mücadele eden aktivistlere verdiklerini söyleyen Azadi, aynı zamanda Pembe Hayat’ın mahpus translarla dayanışmak için kurduğu Dilek İnce Giysi Bankasından bahsetti ve sözlerine şöyle devam etti:

“Tıpkı Ankara’yı kazandığımız gibi”

“Bugün 20 Kasım olmasının ve katledilen arkadaşlarımızı anmamızın yanında, tarihimiz için de önemli bir gün. Bir trans öz örgütü olarak ilk kez Ankara’da varoluşumuzun yasaklanmasının öfkesiyle etkinliklerimizi İstanbul’a taşıdık. Yaşadığımız, evlerimizin olduğu yerde etkinlik yapamıyoruz, arkadaşlarımızı anamıyoruz. Tarihin unutmayacağı bu zalimliği, bizler de unutmayacağız. Ancak unutmayacağımız bir şey daha var ki; bu süreç de yaşadığımız dayanışma hali ve Türkiye’nin her yerinden kurumların 20 Kasım etkinliklerimizi sahiplenmiş olması. Boysan’ın fotoğrafı altında verdiğimiz bu ödülü hepimiz kazandık. Tıpkı Ankara’yı kazandığımız gibi. Elimizden almaya çalışanların, size etkinlik yaptırmayacağız diyenlerin inadına, umudumuzla buradayız!”
Azadi sözlerinin devamında 20 Kasıma destek veren bütün kurumlara, aktivistlere ve etkinliklerin İstanbul’a taşınmasına destek olan ve ortaklaşan SPoD LGBTİ+’ye teşekkür etti.
 

“Bütün marifetler iltifata tabidir”

Bu yıl “Dilek İnce Nefret Suçları ile Mücadele Onur Ödülleri” iki isime gitti. Bu isimlerden bir tanesi de trans aktivist, oyuncu ve şarkıcı aynı zamanda Pembe Hayat geçmiş dönem yönetim kurulu üyesi, Ayta Sözeri. Ödülünü LGBTİQ+ Aileleri ve Yakınları Destek Grubu (LADEG)’den Sema Yakar’ın elinden alan Sözeri, ödül için teşekkür etti ve şunları söyledi:
“Bu sene çok fazla ödül aldım ve hepsi değerliydi ama bu tabiki bambaşka bir ödül. Hayatta bütün marifetler iltifata tabidir ve bu ödülü de bir iltifat olarak kabul edip daha marifetli olacağıma söz veriyorum.”
 

“İyiki varız!”

Bu yıl “Dilek İnce Nefret Suçları ile Mücadele Onur Ödülü”ne sahip olan diğer isim ise, Boysan’ın Evi Kültür Merkezi’ni kuran ve trafik kazasında kaybettiğimiz LGBTİ+ hak savunucusu Boysan Yakar’ın anısını yaşatıp, evini LGBTİ+’ların dayanıştığı, etkinliklerini düzenledikleri bir nefes alma mekanına çeviren Sema Yakar. Ödülünü Ayta Sözeri’nin elinden alan ve Yakar şunları söyledi:
“Bu bitmeyen bir mücadele, güzel şeyler yapmak, üretken olmak, giden dostlarımızın adını yaşatmak çok önemli. Çok zor zamanlar yaşıyoruz ama yine de bir araya gelebiliyoruz. İyiki davamız var, iyiki mücadele ediyoruz ve iyiki varız.”
 

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org