Tarih: 23.11.2018

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, 20 Kasım Nefret Suçu Mağduru Transları Anma Günü için basın açıklaması yayınladı: “Nefret cinayetlerine karşı sessiz kalmayacağız.”

KaosGL.org haber sitesinde yayınlanan habere göre;
Türkiye’nin Avrupa’da en çok nefret suçu işleyen ülke olduğunu hatırlatan Tanrıkulu, “Transfobik saldırılara ve ayrımcılığa maruz kalan; nefret cinayeti sonucu yaşamını kaybeden tüm mağdurları anıyorum. Nefret cinayetlerine karşı sessiz kalmayacağız” dedi. Tanrıkulu açıklamasına şöyle devam etti:

“Nefret suçu kabul edilemez!”

“Türkiye dünyada en çok nefret suçu işlenen ülkeler arasında 9. sırada yer almaktadır.  Trans Cinayetleri İzleme Projesi’nin Raporuna göre 2008 yılından bu yana, son on yılda Türkiye’de -kayda geçmiş- 51 trans nefret cinayeti gerçekleşmiştir. Bu haliyle Türkiye, Avrupa’da en çok nefret suçu işlenen ülke olarak kabul edilmektedir.”
“2018 yılında ise, 4 trans birey nefret cinayeti sonucu yaşamını kaybetmiştir. Hiçbir birey cinsel kimlik ve yöneliminden dolayı ‘nefret’e maruz kalmamalıdır. Nefret suçu kabul edilemez! Nefret suçuna kurban giden veya yaşamlarını bitmeyen bir ayrımcılık ve tehdit altında, nefret söylemlerine hedef olarak geçirmek zorunda bırakılan her bir trans birey devletin ve toplumun ‘yaşam hakkının kutsallığı, eşitlik ve adalet’ anlayışındaki eksikliğin ve karanlığın göstergesidir.”

“Nefrete inat; yaşasın hayat!”

“Transfobik saldırılara ve ayrımcılığa maruz kalan; nefret cinayeti sonucu yaşamını kaybeden tüm mağdurları anıyorum. Nefret cinayetlerine karşı sessiz kalmayacağız.
“Nefrete inat; yaşasın hayat!”
 

Gökçe Gökçen: “Ayrımcı her tür uygulamaya son”

Ayrıca; Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen, 20 Kasım Nefret Suçu Mağduru Transları Anma Günü için sosyal medya hesabından “Ayrımcı her tür uygulamaya son” dedi.
Gökçen, 2016 yılında yakılarak öldürülen trans kadın Hande Kader’in fotoğrafını, “Türkiye trans cinayetlerinde Avrupa'da birinci, dünyada dokuzuncu. Şiddete ve cinayetlere son vermek için, translara yönelik nefret söylemlerine ve ayrımcı her türlü uygulamaya son” ifadeleriyle paylaştı.

 
 

 

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org