Tarih: 23.10.2018

Fotoğraf: Bas Czerwinski/AFP

Hollandalı Leonne Zeegers, 2 yıllık hukuk mücadelesinden sonra kendisini kadın ya da erkek olarak değil de “cinsiyet X” olarak tanımlayan belgeyi aldı ve geçtiğimiz günlerde yeni pasaportuna sahip oldu.

Leonne Zeegers kimliğindeki cinsiyet ibaresinin kaldırılması için 2 yıl önce mahkemeye başvurmuş ve mayıs ayında davayı kazanmıştı. Geçtiğimiz günlerde Hollanda’nın, ikili cinsiyet yerine “cinsiyet X” ibaresi bulunan ilk pasaportunu aldı.

Avustralya, Danimarka, Almanya, Yeni Zelanda, Pakistan, Hindistan, İrlanda ve Nepal gibi ülkeler ve bazı ABD eyaletleri pasaportlarına ikili cinsiyetin dışında tanımlamalar getirdi. Ancak Zeegers’ın bu başarılı zaferi BBC News’e göre hollanda’da bir defaya mahsus bir değişiklik.

Ülkedeki aktivistler bu durumu bir kazanım olarak görseler de ülke beyana dayalı olarak bu pasaportları henüz vermiyor. İkili cinsiyet tanımlarından birisi içerisi olmayan vatandaşların, kimliklerini değiştirmek için dava açması gerekiyor.
 


Neden olmasın?

57 yaşındaki eski hemşire ve sex işçisi Leonne Zeegers, haziran ayında The Guardian’a verdiği röportajda bir intersex olarak doğduğunu ve ailesinin ona erkek cinsiyeti atadığını ve bir erkek çocuğu olarak büyütüldüğünü söyleyen Zeegers şunları eklemişti:

“Her iki tarafı da seviyorum, bazen bir kadın gibi hissediyorum, bazen bir erkek, bazense hiç bir şey hissetmiyorum. Cinsiyet erkeklik ve kadınlık spektrumu arasındaki her şeydir. Maskülen bir kadın olmak isteyebilirsin ya da etek giyip makyaj yapan bir erkek, neden olmasın?”

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org