Tarih: 16.10.2018

Geçtiğimiz gün (15 Ekim) İskitler’de çalışan trans kadınlar, kolluk kuvvetleri tarafından darp edilerek alıkonuldu. Bazı trans kadınlar polis tarafından Gölbaşı’na, bazıları Polatlı’ya ve bazıları ise Kayaş’ın ıssız bölgelerine bırakıldı.

Geçtiğimiz gün, İskitler’de çalışan bir grup trans kadın kolluk kuvvetleri tarafından ekip aracı ile Ankara’nın Gölbaşı ilçesine bırakıldı. Diğer trans kadınların bir kısmı ise Polatlı’ya ve Kayaş’a götürüldü. Zorla alıkonulan translar, kolluk kuvvetleri tarafından şiddete ve türlü hakarete maruz kaldılar.
 
Konuyla alakalı iletişime geçtiğimiz bir trans kadın, kolluk kuvvetleri tarafından hiçbir açıklamada bulunmadan zorla araca bindirilip Gölbaşı’na götürüldüğünü, yol boyunca türlü hakarete ve şiddete maruz kaldığını belirtti. Kayaş’a götürülen bir grup trans kadın ise, ağır şekilde darp edildikten sonra ıssız bir yere bırakıldı. Çalışmamaları yönünde tehdit edilen translar, konuyla alakalı hukuki süreci başlatmaya hazırlanıyorlar.
 

“Bir daha buraya gelirseniz döveriz.”

Konuyla ilgili bir diğer görüştüğümüz trans kadın ise, İskitler’de bulunan kolluk kuvvetlerinin orada çalışan kadınları tehdit ettiğini dile getirdi. Araçlarını durdurarak camdan içeri bir tüp biber gazı atarak şiddet uygulayan polislerin, “Bir daha buraya gelirseniz döveriz” dediği biliniyor. Trans kadınların aynı zamanda araçlarına da yine kolluk kuvvetleri tarafından zarar veriliyor.
 
Konuyla ilgili Pembe Hayat Derneği’nin çalışmaları devam etmekte.

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org