Tarih: 3 Ekim 2018

19 yaşındaki trans erkek Aras Kaya, geçtiğimiz günlerde gogetfunding isimli internet sitesi üzerinden, trans geçiş operasyonu için destek kampanyası başlattı.

19 yaşındaki trans erkek Aras Kaya, geçtiğimiz günlerde gogetfunding isimli internet sitesi üzerinden, trans geçiş operasyonu için destek kampanyası başlattı.
 
Aras Kaya, İstanbul'da yaşıyor, 19 yaşında üniversite öğrencisi bir trans erkek ve geçiş operasyonu maliyetinin yüksek olması ve ailesinden de destek alamadığı için gogetfunding isimli internet sitesi üzerinden geçtiğimiz günlerde bir kampanya başlattı.
 

Baskılar sokakta özgürce dolaşmamızı bile kısıtlıyor.

Kampanya sayfasından kedisini tanıtan ve durumunu açıklayan Aras Kaya'nın açıklaması şu şekilde:
'Merhaba ben Aras. İstanbul'da yaşıyorum 19 yaşında bir Trans erkeğim. Ailevi durumlar yüzünden hem okuyup hem de iş bulmaya çalışıyorum fakat tahmin edebileceğiniz üzere kimliğimden ve bedenimden dolayı olumlu tepkiler alamıyorum. Günlük yaşantımızda bile gördüğümüz muamele, nefret söylemleri, aşağılamalar ve psikolojik baskılar sokakta özgürce dolaşmamızı bile kısıtlıyor. İleride hayal ettiğim gibi Gastronomi okuyup özgürce mesleğimi yapabilmem için bazı zorlu yollardan geçmem gerekli ve ne yazık ki bu yolda ailem tarafından destek göremiyorum. Şeker hastası olduğumdan bu ameliyatta hayati tehlikeyi en alt seviyeye indirmem aynı zamanda ilaçlarımı karşılamam gerekiyor. Takdir ederseniz ki bunları gerçekleştirmek için yardımınıza ihtiyacım var.'
'Kendimi ait hissettiğim bedene ulaşmak için ameliyat olmak istiyorum bunun için yardımlarınızı bekliyorum. Paylaşarak da destek olup beni gerçek benliğime kavuşturabilirsiniz hayallerime giden merdivende benimle bir basamak çıktığınız için teşekkür ederim.'
 
 
Temmuz ayında, tıp fakültesi öğrencisi Toprak, gogetfunding sitesi üzerinden bir kampanya başlatmış ve bir haber sitesine verdiği röportajında:
'LGBTİ+'lerin yaşadığı sorunlardan, yok sayılmalardan bahseden Toprak, Onur Yürüyüşü 'nün 4 yıldır yasaklandığını da belirtmişti. Görülmek istenmediğini, dışlandığını, ev içine hapsedilmek istendiğini belirten trans kadın, ötekileştirilmenin karşısında LGBTİ+'lerin güzel işler başararak hayatta var olduklarını göstereceklerini söylemişti.'
 
 
Yine Temmuz ayında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden Efruz da gogetfunding sitesi üzerinden kampanya başlatmıştı ve Pembe Hayat'a verdiği röportajında, açık kimliğiyle mesleğini sürdürmek istediğini, maddi olarak yaşadığı zorlukları belirtip şunları eklemişti:
 
'Ütopyam sınırsız, şiddetsiz bir dünya. Umarım yarınlar ezilen tüm kimliklerin yaşadıkları ayrımcılıkların son bulduğu günler olur.'
 

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org