Tarih: 2018-07-25

Bugün (25 Temmuz) Pakistan'da gerçekleşecek genel seçimlerde beş trans aday bulunuyor.

Pink News’in haberine göre, bu sene gerçekleştirilecek Pakistan Genel Seçimleri’nde beş trans aday bulunuyor. Adaylardan üçü Ulusal Meclis’te adaylığını koyarken, diğer iki kişi ise eyalet meclislerinde bulunmak için adaylık koydular. Seçim başlangıcında 13 trans aday varken, dokuz tanesi maddi zorluklar nedeniyle adaylıktan düştü.

 

İkisi partiden, üçü bağımsız toplamda beş adayın içerisinde aktivist trans kadın Nayyab Ali de bulunuyor.

 

Pakistan transları koruyan yasa çıkarmıştı

Mayıs ayı başlarında trans bireylerin haklarının korunması konusunda hazırlanan yasa tasarısı geçtiğimiz aylarda Pakistan’da yapılan Ulusal Meclis’ten geçerek imzalanması için başkanlığa gönderildi. Hazırlanan yasa tasarısı, Pakistan’da yaşayan translara yönelik ayrımcılığı yasaklarken, herhangi tıbbi ve psikolojik bir müdahaleye gerek kalmadan kimlik kartında bulunan cinsiyet ibaresinin değiştirilebileceğini de belirtiyor. Kişinin kendini nasıl tanımladığına bağlı olarak kimlik kartının düzenlenmesi, ismini değiştirebilmesi, ehliyet ve pasaport bilgilerinin güncellenmesinin yanı sıra temel haklarda da düzenlemeler getiriliyor.

 

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org