Tarih: 2018-04-16

ABD'nin Chicago şehrinde yaşayan trans model Leyna Bloom, sosyal medya hesaplarından Victoria's Secret defilesinde yürüyen ilk trans model olmak istediğini paylaşarak, herkesi dayanışmaya çağırıyor.

27 yaşındaki trans model Bloom, Victoria’s Secret’ta trans ve kıvırcık saçlı kadınların da bulunabileceğini belirterek, kendisinin bu defilede ilk trans model olmak istediğini duyurdu. “#transisbeautiful” hashtagi ile sosyal medyada paylaşımlar yapmaya çağıran Bloom, markanın çeşitlilik konusunda yetersiz kaldığını söylüyor. Bu nedenle bu kampanyayı başlatan trans modele destek her gün artıyor.

 

“Modeller beyaz olmak zorunda değil”

 

Defilede pek çok farklı görünüşte kadınların bulunabileceğini savunan Bloom, Victoria’s Secret defilesinde çoğunlukla beyaz kadınların yer aldığını, bunun ayrımcı olduğunu ve natrans kadınların dışında trans kadınların da defilede yer alabileceğini söylüyor.

 

Bloom’un başlattığı kampanyaya kadınların tek tipleştirilmesi üzerinden eleştiriler gelse de, yaklaşık 50 bin kişi Bloom’un yanında olduğunu belirtiyor.

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org