Tarih: 2013-11-15

Ayrımcılığa Karşı Gökkuşağı Koalisyonu'nun, Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı ile geliştirdiği proje Ocak 2014 itibarıyla ile yürürlüğe giriyor.

Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans ve İnterseks (LGBTİ) bireyler toplumsal yaşamın birçok alanında ayrımcılığa, nefret söylemine, fiziksel, psikolojik ve ekonomik şiddete maruz kalıyor. Ayrımcılığa Karşı Gökkuşağı Koalisyonu Projesi; bu sorunları ortadan kaldırmak amacıyla LGBTİ örgütlerinin ve aktivistlerinin kapasitelerini güçlendirmek; LGBTİ örgütleri arasındaki iletişimi ve işbirliğini artırmak; kampanyalar aracılığıyla LGBTİ hakları konusundaki farkındalığı artırmak; takip ve raporlama mekanizmalarının LGBTİ bireyler ve örgütleri tarafından etkin şekilde kullanımını sağlamak; cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği kavramlarının yeni sivil anayasaya dâhil edilmesini teşvik etmek için savunuculuk ve lobicilik yapmak; LGBTİ topluluğu arasında en dezavantajlı grup olan trans bireylere LGBTİ hareketi içerisinde yetki sağlamak ve güç kazandırmak amacıyla Trans Ağı'nı güçlendirmek üzere Türkiye'deki tüm LGBTİ örgütlerinin ortaklığıyla yürütülecek dört senelik bir proje.

Ayrımcılığa Karşı Gökkuşağı Koalisyonu bünyesinde yeni bir Danışma Kurulu oluşturulmasının ardından proje kapsamında, LGBTİ örgütlerinin ve LGBTİ bireylerin Türkiye'de insan hakları gündemini tartışabilecekleri ortamlar yaratılacak; Trans Ağı desteklenecek; Türkiye'nin farklı şehirlerinde, LGBTİ bireylerin görünürlüğünü artırmak için insan hakları savunucularına, avukatlara ve eğitimcilere yönelik insan hakları eğitimleri düzenlenecek.

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org