Tarih: 2013-11-03

Sağlık Bakanlığı'nın ücretsiz prezervatif dağıtma uygulamasına son vermesi üzerine, derneğimiz Birleşmiş Milletler'e başvuruda bulundu.

Hürriyet'ten Meltem Özgenç'in haberine göre, 1 Aralık Dünya AIDS Günü öncesinde Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, Birleşmiş Milletler'e (BM) bir başvuruda bulundu. Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği dernek başkanı Buse Kılıçkaya, Türkiye'nin 2006'da global fondan 3.9 milyon dolar hibe aldığını, bu paranın bir kısmının ilgili derneklere paylaştırıldığını kaydetti. Kılıçkaya, 'O dönemde çok sayıda prezervatif de geldi. Bunlar derneklere dağıtıldı. O dönemde özellikle HIV bulaşma ihtimali olan seks işçileri çok rahatladı'dedi.

Ancak artık Sağlık Bakanlığı kurumlarının ücretsiz prezervatif dağıtmadığını, bu nedenle başta seks işçileri olmak üzere pek çok kesimin hastalık riskinin arttığını savunan Kılıçkaya, sorunun çözümü için BM'ye başvurduklarını açıkladı. BM'den ücretsiz prezervatif vermelerini istediklerini kaydeden Kılıçkaya, 'Ancak BM böyle bir çalışmaları olmadığı için talebimizi karşılayamadı'bilgisini verdi.

Resmi rakamlara göre, Türkiye'de 2013 yılının ilk 6 ayında 587 kişi HIV ile enfekte (bulaşma) oldu. Resmi rakamların dışında Türkiye'de toplamda 20 bin kişinin HIV ile yaşadığının tahmin edildiğini söyleyen BM UNAIDS Türkiye Sorumlusu Ela Aktürkoğlu, dünyada her saat 50 yeni genç kadının HIV ile enfekte olduğunu belirtti.

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org