KABAHATLER KANUNU'NDA DEĞİŞİKLİK TEKLİFİ

HDP Milletvekili Sebahat Tuncel, Kabahatler Kanunu'nda değişiklik yapılması için Meclis'e kanun teklifi sundu. Teklife göre, yasa metninden "genel ahlak" ibaresi çıkarılıyor. "Toplum düzeni", "huzur ve sükûnu bozma" ve "Rahatsız etme" kavramlarının kapsamı belirleniyor.

Bir milyar kadının devrim gibi dansı

Dünya genelinde milyonlarca kadın, kadına karşı şiddeti protesto için sokaklara çıkarak dans etti. 'One Billion Rising-Bir Milyar Ayaklanıyor'sloganıyla yapılan eylemlere Türkiye'nin birçok kentindeki kadınlar da katılarak şiddete karşı dans etti.

Terminoloji değişikliği yetmez

BDP vekili Pervin Buldan'ın soru önergesini yanıtlayan Şahin, hayatını kaybeden kadınların sayısını verirken, 'erkek şiddeti'ifadesini kullandı. Kadın örgütlerinden feminist ve sosyalist hak savunucuları Selen Doğan, Nilgün Yurdalan ve Bilgi Tağaç, Şahin'in feminist terminolojiyi kullanmasını değerlendirdi.

!f'de Arka Bahçede Ot, Türkiye'de LGBT Olmak Konuşulacak

11 yıldır devam eden !f İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali'nin etkinlikler bölümünde 'LGBT Olmak'da konuşulacak. Uluslararası Af Örgütü'nün desteklediği söyleşide Af Örgütü'nden Murat Çekiç, İstanbul LGBTT'den Şevval Kılıç, Kaos GL'den Ömer Akpınar, Pembe Hayat'tan Kemal Ördek konuşmacı olacak.

Ankara Film Festivali´nde

Tarlabaşı`nda oturan dört transkadının hayat hikayesine dokunan, Emre Yalgın ve Zeynep Özcan`ın senaryosunu yazdığı Teslimiyet filmi Ankara Film Festivali'nde yarışacak 11 uzun metrajlı filmin arasında yer alıyor.

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org