Janset Kalan

Beden bütünlüğü ' inanç ' cinsiyet muamması

Janset Kalan: Beni kocaman ve süslenmiş bir yatağa yatırdılar, yanımda benden 2 yaş küçük erkek kardeşim uzanıyordu. Penisimin üstüne bir şapka koydular ve herkes ellerinde hediyeleri ile geçmiş olsun ziyaretlerini sunmak için yanımıza yaklaşıyordu. Sonraki birkaç gün başka türlü bir acıydı. Sünnetçi pansumana her geldiğinde farklı bir acı.

#HAYIR Değil, Sadece Erke Meydan Okuma!

Bir yaşam şekli olarak erke meydan okumak kendisini en yaygın şekilde trans, anarşist ve ekolojist topluluklarda gösteriyor sanırım. Düşünün ki trans bir beden kendi farkındalığını sağladığı andan itibaren iktidarla, toplumsal düzen ve genel algıyla, bilimle, hatta kendi egosuyla dahi müthiş bir mücadeleye başlar.

Kızların Kaderi Analarına Benzermiş

Janset, annesini ve annesiyle aynı kaderi paylaşan üç kadını yazdı: 'Bu 4 kadın da çevreleri geniş olan, görmüş, geçirmiş, sevilen, çok sayılan ve saygı duyulan, hiçbir erkeğe muhtaç olmadan, kimseye mütana etmeden, başları dik, ama bir o kadar da vicdan sahibi, yardımsever ve üretken yaşamış kadınlardı.'

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

bilgi@pembehayat.org