Pembe Hayat

Başımızı Koyacak Yer Bulsak Kıçımız Dışarıda Kalıyor

Evi taşıma süresinde apartmanın kapısının açılmaması, taşıma için gelen arkadaşlarımın kılık kıyafetleri ve nakliyeciler sorun oldu. Nihayet eve taşındım bu zorlu süre içerisinde. Bunlar hiç olmamış gibi, ev arkadaşımla beni evlendirmek isteyen ahlak bekçisi yöneticim, nasıl evleneceğimize dair farklı farklı metotlarla her gün kapımı çaldı. 'Bir evde nikahsız iki kişi yaşayamaz, resmi nikahınız olsun, olmadı imam nikahıyla evlenin' diyerek tacizlerine devam etti.

O Küçücük Şehrin Küçücük Bir Köyünde Doğmuş, Büyümüş, Aşık Olmuştu

Arda'yı o uzak şehrin soğuk günlerinde tanıdım. Oldukça neşeli, dışarıdan bakınca hayatı çok takmayan birisi gibi görünüyordu. Oralı olabileceği hiç aklıma gelmemişti. Biraz sonra söylediğinde oldukça şaşırmıştım. Anadolu'nun en doğusunda bulunan o küçücük şehrin küçücük bir köyünde doğmuş, büyümüş, aşık olmuştu. Arkadaşlığımız uzunca bir süre devam etti. Tabi araya sadece birkaç yıl girmedi, uzunca bir mesafe de girdi zamanla. Hayatına dair bir şeyler yazmak istiyordum. Bugüne kısmetmiş.

Günther: 'Toplum İçinde 'Bulaşıcı' Olmaya Devam Edeceğiz'

20 Kasım Cuma günü, Nefret Suçu Mağduru Transları Anma etkinlikleri kapsamında Queer Leben'den (Kuir Yaşam) Mari Günther'in katılımıyla 'Almanya'daki Transların Durumu' başlıklı bir söyleşi gerçekleştirildi. Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsü'nde gerçekleştirilen etkinlikte Günther, hukuk ve sağlık alanlarında translara karşı kurumsal şiddeti nasıl önlemeye çalıştıklarını anlattı.

Çağla Akalın: 'Bir şeyi Sadece Yapmış Olmak İçin Yapmak İstemiyorum. Bir Mesaj Versin İstiyorum'

Zürih Film Festivali'nde galası yapılan 'Köpek' filminin başrol oyuncusu Çağla Akalın ile söyleştik. Bizlere trans bir oyuncu olarak deneyimlerini anlatan Çağla 2013'te İstanbul'da düzenlenen Trans Güzellik Yarışması'nda da yer almış ve hemen ardından na-trans kadınların yarıştığı bir güzellik yarışmasında trans kimliği ile finale kalmıştı.

#FondipMehtapKimAyol!

Ankara'da bir gacı dolaşıyor. Fondip Mehtap gacısı. Pembe Hayat'ın 9. yaş günü partisinde sahne alacağını duyunca koştum yakaladım. Baktım alacağı sahnede çalışıyor. Hemen sorayım dedim kimmiş bu Fondip Mehtap. Alın anacım sizler için söyleştik:

Mersin HDP'den Feminist Bir Kadın Aday Adayı, Özlem Şen

''Bütün cinsiyet kimliklerinin eşit yurttaşlık haklarıyla, ayrımcılığa uğramadan, hayatın her alanında özgürce var olabilmesi için, tekçi dayatmalara karşı çoğul,tüm inanç ve kimliklerin farlılıklarıyla toplumsal varoluşu için, doğanın sömürüsüne ve tahribatına karşı mücadele vermek için,ezilenin, emeğin haklı mücadelesi için, ayrımcılığa,ötekileştirmeye uğrayan herkesi el ele verip YENİ YAŞAM'ın öznesi olmaya ve YENİ YAŞAM'ı inşa etmeye çağırıyoruz.''

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

bilgi@pembehayat.org