Oyun ekibini tanıyabilir miyiz'

 

Ben Eylem Doğan tiyatro ve kamera önü oyunculuğu yapıyorum. Oyunumuz Serdar Atmaca'nın kitabından aynı adla Feridun HOCALARIN uyarlayıp yönettiği koordinatörlüğünü Hatice Zeynep Belger'in yaptığı bir oyun. Ekibimiz Elif İşcan, Soner Enmutlu, Burak Kimyager, Evrim Bağcı, Cemile Başkan, Deniz Han Caner, Ubeyd Ünal, Mustafa Gül, Gökhan Eryiğit ve Özlem Leman Davrandan olustuğu konservatuarlı ve kamera önü profesyonel oyunculardan olusuyor. Teknik ekip dahil olmak üzere 19 kişilik bir ekibiz. 

-Bu oyunun fikri nasıl çıktı'

Oyun cast aşamasına gelmeden önce, yaklaşık iki yıl kitabın yazarı Serdar Atmaca ve yönetmenimiz Feridun Hocalar üzerinde yoğun bir çalışma yapmışlar. Bana proje teklifleri geldiğinde önce düşünür ardından karar bildiririm. Ama bu oyunda önce kabul ettim sonra düşünmeye başladım. Araştırmalarım başladığında bunun ciddi bir sorumluluk olduğunu fark ettim, çok bıçak sırtı bir oyundu. 

-Oyunun hikayesini kısaca anlatır mısınız'

Oyunu kısaca özetlemek gerekirse seks işçiliğinden kurtulmuş trans tuhafiyeci Zuzu (Eylem DOĞAN), üst komşusu travesti Aslı (Elif İŞCAN), eşcinsel bakkal Fifi (SONER ENMUTLU) ve Paynır Şahin (BURAK KİMYAGER) ve tuhafiyenin devamlı müdavimlerinden lezbiyen Suna (EVRİM BAĞCI) homofobik katil (Deniz Han Caner) dansçılarımız ( Serdar Atmaca, Cemile Başkan) etrafında dönüyor.

Aslının seks işçiliğinden kurtulma çabaları Zuzu'ya anlattığı hayalleri ve günlük yaşamlar içerisinde homofobinin ve transfobinin dışa vurumunun yaşamlara etkisiyle devam eden perdeler Zuzu'nun günlüğünden yola çıkarak hayat buluyor. Gerisini izlemek gerek oyunun büyüsünü kaçırmamak adına. 

-Transları canlandırmak sizler için kolay oldu mu' Oyunda gerçek hayatta trans olan insanlar oynuyor mu'


 Kolay olması mümkün mü' Oyunda oyuncuların hiç biri eşcinsel ya da trans değil. Bütün LGBT karakterlerin canlandırıldığı bu oyunda tüm oyuncularımız heteroseksüel oyunculardan oluşuyor. Oyuncu izleyen, gözleyen, analiz eden, dahili harici detayları anlayan, anladığını aktaran bir aktarıcıdır. Bize gelen her oyunda karakter analizi yapar karakterin dünyasını bulmaya çalışırız. Fakat bu oyun çok farklıydı. İnsanları cinsiyet kimliklerine göre ayırmanın yarattığı gerici zıtlıklar üzerine empati yapmaya ve farklı kültürleri anlamaya çağıran bir oyundu. 

Provalara başlamadan önce hocamız Feridun Hocalar toplantılar yaptı, bize karakterlerimizi anlattı. Rolü kabul ettikten sonra kendi iç dünyamla hesaplaşmalarım, sorgulamalarım başladı. Bir kadın, bir anne gözüyle baktığımda çocuğumun cinsel kimliğinden, savunduğu değerlerinden dolayı öldürülmesi nasıl bir acıydı' Anne duygusuyla baktığınızda bu korkunç bir trajedi. Bir çocuğun annesi ölür belli zaman sonra yaşama kaldığı yerden devam eder ama bir annenin çocuğu öldüğünde o anne her gün her saniye ölür. Hele ki bir nefret cinayetine kurban vermişse çocuğunu korkunç, düşünmesi bile ürpermeme sebep. 

'Birileri 'TRAVESTİ GÜNLÜĞÜ' İsminden Pek Haz Almıyor'

Doğan, oyunun bütün ekip üzerinde etkileri olduğunu belirtti. Oyuna hazırlık sırasında birçok transla tanıştıklarını ve oyuna büyük katkıları olduğunu belitti. Ayrıca Doğan oyunun sosyal medya hesaplarına saldırılar olduğunu ve afişe isimden dolayı yasak konulmak istendiğini de belirterek yaşadıkları engellemeleri anlattı.

-Oyunculuk yapan translar var. Bu kişilerle iletişiminiz var mı' Yardım aldınız mı' Eğer bir iletişiminiz varsa oyuna nasıl bir katkıları oldu' 

Evet birkaç isim var bildiğim. Ayta Sözeri ve Seyhan Arman hiç kuşkusuz alanlarında çok başarılı. Henüz yüz yüze tanışma fırsatım olmadı. Fakat bu süreçte araştırma gözlemleme şansım oldu. Tanışma fırsatımız olursa inanıyorum ki deneyimlerinden faydalanma imkânı sağlayacak dostlardır. Oyunla birlikte araştırmalar yapmaya başladık ve Öykü Ay'ın çektiği videolara ulaştım. Bu oynadığım karakteri çok besledi. Zuzu (Zuhal), oyundaki karakterim, henüz kelimelerden ibaretti, Öykü Ay'ın videoları ile birlikte ayaklanıp ruh kazandı. Bana bu bilinci empoze ve motivede çok destek oldu. Trans oyuncular oyunumuzda değil ama ilk baştan bizimle oyunun başarıya ulaşması için fazlasıyla çaba sarf ediyorlar. Bunu Çağla Akalının özverisi ve emeğinin paha biçilemezliğini vurgulayarak belirtmek isteriz. Bu dönem içinde Seyhan Soylu, Çağla Akalın, Öykü Ay gibi değerli isimler bize çok destek oldu.

-Oyunun size bir katkısı oldu mu' 

Ben insanların eşit ve özgür yaşamaları gerektiğine inanıyorum. Bizler aynı göğün altında yaşayan bireyler olarak dinsel, kültürel ve siyasal farklıların yol açtığı bu dışlanmayı ve nefreti yıllarca görmemişiz. Oyun bununla yüzleşmemi sağladı. Oyun sayesinde bütün ekip değişti. Hepimiz görmediğimiz görmek istemediğimiz hayatları gördük.

Oyuna hazırlanırken değişik araştırmalar yaptık. Bu araştırmalar sırasında bir çok insanla iletişime geçtik. Şimdi iletişimde olduğumuz o insanlar dostlarımız oldular. Daha önceleri dikkatimi çeken konular tabi ki olmuştur. Avcılar, Şükrübey'de transların yaşadığı apartmanlar vardı. Birebir hiç birisini tanımıyordum. Onlara karşı yapılan nefret saldırılarına tanık oldum. Yolumu yarıda kesip onların başına bir şey gelmemesi için Şükrübey'de beklediğim saatler olmuştu. Bu bilinçli olarak transfobiye karşı koymak değildi sadece insani bir tepkiydi. Oyundan sonra daha bilinçli hareket edebileceğim.

-Oyun ne zaman ve nerede oynanacak'

İlk gösterimimiz Şişli Kent Kültür Merkezi'nde 13 Şubat saat 20:00 da gerçekleşecek. Zor olan bir çalışma temposu içerisinde hazırlıklarımız ve tanıtım kampanyalarımız sürüyor. Sosyal medya üzerinde engellemelerle karşılaşıyoruz. Afişimiz adından kaynaklı yasaklanıyor. Etkinliklerimiz kaldırılıyor. Ekibimizin iletişim sayfası dışında ekip üyelerimizin kişisel sayfalarında paylaştığı detaylar bile kaldırılıyor. Birileri 'TRAVESTİ GÜNLÜĞÜ' isminden pek haz almıyor olsa gerek ki bu konuda yoğun mesai harcıyor, ama tüm engellemelere rağmen sona yaklaştık ve ilk gösterimimizin heyecanı şimdiden sardı hepimizi diyebiliriz.

-Oyununuzu başka şehirlere taşımayı düşünüyor musunuz'

 Elbette ki bir çok şehre oyunumuzla birlikte gitmeyi düşünüyoruz. 'Travesti Günlüğü'nü bir şehirde sahnelemek dar bir çerçeveye sıkışmış bir ayna görüntüsü ortaya çıkarır. Biz elimizdeki aynayı dar kalıplardan çıkarmak ve yansımasını geniş bir alana sunarak insanların aynada kendilerini tekrar tekrar görerek düşünmelerini sağlamak için çaba sarf edeceğiz. Denizli'den dostlarımız oyunun sahnelenmesi için ön ayak olacaklarını belirttiler. Birçok şehirden talep ve dayanışmaya göre yola koyulacağız. Biz yola hazırız. Heybemizde sadece insanı insana anlatan sanatımız var. Oyunu izlemek isteyenler aşağıdaki noktalardan bilete ulaşabilirler:


ALTERNATİF SAHNE - KAZIM ORBAY CAD.NO 3/B BOMONTI PARK AVM ŞİŞLİ ATÖLYE TİYATROSU
TEL: (0212)342 31 11
TAKSIM MEPHISTO KITAPEVI- ISTIKLAL CAD. NO: 125 TAKSIM...
TEL: (0212)251 04 52

 

ŞİŞLİ KENT KÜLTÜR MERKEZI GİSE- HALASGAZI CAD. NO: 168 ŞİŞLİ
TEL: (0212)231 24 43-(0212)231 39 16
GENEL ILETİSİM:
HATİCE ZEYNEP BELGER
TEL: 0532 644 00 46

Ozan Uğur

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org