Aldo Garay'ın belgesel niteliğindeki filmi 'El Hombre Nuevo', Nikaragualı Sandinista gerillalarının yanından, Uruguaylı devrimci bir çift tarafından evlat edinilerek Uruguay'a götürülen ve oradaki hayatına bir travesti olarak devam eden Stephania Mirza'nın gerçek yaşam öyküsünü anlatıyor.

Stephania, Nikaragualı devrimciler olan Sandinistaların yedi yaşında yanlarına aldığı küçük Roberto'dur. On yaşındayken insanlara okuma yazmayı öğretmeye başlayan bu yetenekli çocuk asker, devrimci toplantılarda ayağa kalkıp gerillalara soru yöneltecek denli özgüvenlidir de. 47 yaşındaki Stephania ise Uruguay'ın başkenti Montevideo'da otomobillere park yeri göstererek hayatını kazanmaktadır. Seks işçiliği yapmamaktadır artık, ancak yine de kendine özgü bir dili olan 'sokak dünyasının' içindedir.

Filmin adının Küba'da 60'larda Che Guevara tarafından dillendirilmiş 'yeni insana' gönderme yaptığı yönetmen tarafından, filmin adının neden 'Yeni Kadın' değil de 'Yeni İnsan' olduğu sorusuna bir cevap olarak veriliyor. Garay'e göre Stephania'da hayat bulan bu fedakar, çalışkan, dürüst ve çıkardan arınmış insan tipi, Che'nin bahsini ettiği 'yeni insan' tarifine oldukça uyuyor.

 

 

Yönetmen Aldo Garay, başrol oyuncusuyla 20 yıldır tanışıyor ve yaşamının çeşitli anlarını 20 yıldır kayda alıyor. Başlarda Stephania'nın hikâyesinin ona gerçeklikten oldukça uzak geldiğini ve hayali olduğunu düşündüğünü itiraf ediyor. Bununla birlikte hikaye ona çok çekici gelmiş ve hikayesindeki politik tarafı ve geçirdiği dönüşümü aktarmayı çok istemiş. Yönetmen 'El Hombre Nuevo'yu 1992'de ve 1998'de çektiği iki parçadan çıkan bir olgunlaşma ürünü olarak değerlendiriyor. Aynı zamanda filmdeki 'eve dönüş' temasının, yalnızca Stephania'nın biyolojik ailesinin yaşadığı yere dönüşü olarak değil, Stephania'nın hayatını, devrimci mücadele ve politik ortamının fazlasıyla etkilediği bu ülkenin son panoramasını görmek anlamını taşıyan geniş bir kapsamda değerlendirilmesini istiyor.

Kendine ve duygularına dürüstlükle yaklaşan Stephania, biyolojik ailesini bulmaya karar verir. Bu amaçla Facebook'ta yaptığı araştırmalar onu erkek kardeşine götürür ve dünyaya geldiği küçük ülkesine yolculuğu buradan itibaren başlar.

 

Pembe Hayat KuirFest programında yeralan filmin gösterim yeri ve tarihine dair bilgileri aşağıda bulabilirsiniz.

 

1.Gösterim Tarihi: 15 Ocak Cuma:

Saat:16:45

Mekan: Kızılay Büyülü Fener Sineması

 

2.Gösterim Tarihi: 24 ocak Pazar

Saat:14:30

 

(Ceren Dönmez, Yeni İnsan Haber)

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org