Ayta Sözeri’nin konser verdiği, Kuirfest koordinatörü Bilge’nin gelip bize sürpriz yaptığı ve annemi ziyaret ettiğim güzel bir haftayı geride bıraktım.

Harika yemekler pişirdim yine. Tabi her zaman olduğu  gibi ucundan yiyip doymuştum. İnsan pişirirken doyuyor doğrusu.

İçten içe mutluyum. Dış dünyaya bir süreliğine kapatıyorum kendimi, köşemi yazarken. Hande ile köşemin bir isminin olup olmamasını tartışırken aklıma hiçbir şey gelmemişti. Ben de “Derin yazıyor diyelim gitsin” demiştim. Annemin evinin sokağından geçen bir gencin bana ‘’yumuşak’’ demesi üzerine; ‘evveet işte ismim bu olmalı!!’ dedim ve gence dönüp piç bir gülümseyiş ile teşekkür ettim.

 

 Yumuşak yazıyor! 

Annemin evindeyken sırtımı keselemesini istedim. Uzundur kimse sırtımı keselememişti. Sırtımın kirli olmasına söylenirken bir an diğer trans arkadaşlarımı düşündüm. Televizyonda da Davutoğlu ‘nun çeyiz paketi zırvasına kaydı kulağım. Evlenen insanlara beş bin türk lirası vereceklerinden bahsediyordu. Hükümet yine bizleri yok sayarak ikili cinsiyet üzerinden bir sürü kampanya başlatmıştı bile. Anneme dönüp eğer devlet bugün ailelere toplumsal cinsiyet eğitimi verseydi ve hala hastalık deyip durmasaydı, diğer arkadaşlarım da benim kadar şanslı olacaktı dedim.  Annem hiçbir şey anlamasa bile o an çok düşündüğünü hissetmiştim.

İşte bu da biz transların yeniden ne kadar insan üstü güçlü olduğunu gösteriyor.  Gücümüzden ve yaşamımızdan bir haberler. En büyük güçlülük örneğimiz ise şu soğuk günlerde caddelerde mini etekle duruyor olmamızdır şüphesiz. Tanımadan öldürüyor, yaralıyorlar bizi ve hayatlarımızı. Yılmadan usanmadan vermeye devam ediyoruz. Ev kirası ve faturalar soğuk dinlemez, hastalık bilmez ki durasın..

Duygu dolu ve bunun yanında yorucu da bir haftayı geride bıraktım, bıraktık. Heyecan dolu günlerde bizi bekliyor! Kuirfest yaklaştı ve açılış gecesinde ne giysem heyecanı sardı bile.. Heyecanınızı dinç tutun sevgili quuer’ler ve queer’emiyenler…

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org