Ankara'dan Trans geçiş sürecinde danışmanlık veren Deniz Eren seçimlerin ardından asıl görmemiz gerekenin iktidar yanlısı olmayan P olduğunu hatırlatırken Oya Özgün ise asıl meselenin seçim sonuçlarının LGBTİ'ler lehine çevrilerek mücadele edilmesi gerektiğini söyledi.

 

Deniz Eren Mutlu: 1 Kasım erken seçim sonrası Türkiye'de çok da farklı bir durum olacağını düşünmüyorum. Çünkü iktidara ait olan P'nin dışında atlanmaması gereken bir P daha var!
Trans hakları mücadelesi, zaten her geçen gün bir sıkıntı ile karşılaşılıyor.  Bu öncesinde de öyleydi. Bu silsile de muhtemelen böyle devam edecek...
Sadece hukuksal olarak yani Medeni kanun madde 40 üzerinde değişiklikler yapılacağını düşünüyorum.

Oya Özgün:Ferdi görüşümüz ne olursa olsun ve çıkan sonuç ne kadar bu tarafımızla örtüşsün veya örtüşmesin yeni dönemi ufuk açımızda rasyonel ve pragmatik olarak kurgulamalıyız. Önümüze çıkan türlü zorluklara karşı, analitik düşünerek çözme iradesini göstermeyi başarmamız lazım. LGBTİ hakları sözleşmesini imzalayan vekillerle gerek bu yılın son günlerinde gerekse de 2016 ve sonrasında dirsek temasına girmek, içinde bulunduğumuz problemlerin üstesinden gelmede anahtar rolü üstlenebilir. Yanı sıra, bu işbirliğini kamuoyuna da açık bir şekilde göstererek, LGBTİ'ler aleyhine gelişecek olası negatif durumlar öncesi negatifliği yaşatacak iktidar odaklı unsurlara 'Bakın, bunlar sandığımız gibi yalnız değilmiş ve yaptıklarımızın kimi sonuçları oluyormuş' yaklaşımını hissettirmek, aktivist enerji açısından önemlidir. Ezcümle, X Parti Y Parti demeden meclis çatısı altındaki herkesle görüşmeye özen göstermeli, LGBTİ'ler için söyledikleri her cümlenin zayıf düşeceği bir ülke atmosferi için işbirliğini çok sıkı tutmalıyız.

 

 'Asla ve Asla Vazgeçmeyeceğiz!'

Liseli LGBTİ'den Arjin bütün olumsuzluklara rağmen örgütlü mücadeleden vazgeçmeyeceklerine dikkat çekti.

 

Arjin(Liseli LGBTİ): Kesinlikle adil bir seçim olduğunu düşünmüyorum. 7 Haziran seçimlerinde tek başlarına iktidar olamamanın acısını halka ödettiler. Suruç'ta, Ankara'da, Cizre'de, Lice'de ve Amed'te katliamlar yaşandı, birçok insan hayatını kaybetti. İktidar kana doyamadı ve tehdit ile 'Siz bizi iktidar yapmazsanız bizde sizi öldürürüz' dedi. Trans hareketi bu durum olumsuz etkileyecek. Onur yürüyüşüne saldırının üstünden birkaç ay geçtikten sonra bir de utanmadan LGBTİ derneklerine seçim mektupları yollandı. Hile ve tehdit ile iktidar oldular. Ama yılmayacağız mücadeleye devam edeceğiz. Örgütlü mücadelemizden asla ve asla vazgeçmeyeceğiz.

 

 

 

Ozan Uğur

 

Ali Can Kalan

 

<!--EndFragment-->

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org