Nasıl doğdu Fondip Mehtap'


Dersim'de yaşıyorum. 'Dansların Kardeşliği Gecesi'nde tango gösterimiz vardı. Gecede bir şeyler eksik gibiydi. Dans hocamızla birlikte küçük bir şov hazırlamaya karar verdik. Ud ve ritm saz çalan arkadaşlarımızdan bizim için çalmalarını rica ettik. Gecenin sonuna doğru spontane bir biçimde koşarak sahneye çıktım. Büyük bir heyecan vardı. Ancak seyircilerin alkışları ve mikrofonun büyüsü ile bir prensese dönüştüm. Ankara Radyosu'ndan geldiğimi, iki tane sazla ancak bu kadar olacağını ifade ettim. Tabi ki şanıma yaraşır bir biçimde okuduğum ilk şarkı 'Yangın Var' oldu. Bir anda durup seyircilerin ne kadar varoş olduklarını fark ettim. Fondip Mehtap'ın karşısında bacak bacak üstüne oturulur mu, ayol! Asla kaldıramam. Biz mektepte böyle görmedik. Şarkıyı bir kenara bırakıp seyircilere madilik atmaya başladım. İçimdeki orospuyu serbest bıraktım. Gerçekleri yüzlerine vurdukça alkışlamaya devam ettiler. Bizim dobra insanlara ihtiyacımız var.

 

Ayrıca 2. Dersim Ekoloji Kampı'nda yine küçük bir performans sergilemiştim. Ay neydi kız o kamp öyle! Olay olay her yerimi sinekler ısırdı. Gerçi benim gibi tatlı bir kadını ısırmayıp da ne yapacaklar' Yine de kampa katılmak harikaydı. İvana Hoffman'a atfettiğimiz LGBT atölyesi de, drama ve dans atölyeleri de çok neşeli ve verimli geçti. Verimli şeyleri severim, ben de verimli bir kadınım nihayetinde.

 

Ankara'da böyle bir partide sahne alma fikri neler hissettirdi'

İlk başta heyecanlandım. Çünkü yıllardır trans hakları alanında aktivizm yapan bir derneğin doğum günü partisinde sahne almak benim için onur verici. Ancak sonra fark ettim ki bunlar da en az benim kadar orospular. 'Neden yapamayayım'' dedi içimden gelen ses. Haklıydı, neden yapamayayım' Sonuçta dönmek bir onurdur ve ben her yerde dönmeyi iyi bilirim. (Bülent Ersoy'dan Doğum Günüm şarkısından bir kuble patlatıyor)

 

Pembe Hayat'la ilişki düzeyin ne, tatlım'

Pembe Hayat'ı daha önce de tanıyordum. Artı ilişki düzeyimiz kolilerimizi bile paylaşmak üzerine kurulu. Öyle de içten ve samimiyiz birbirimize karşı.(Sigarasını yakıp gülümsüyor)

 

Dersim'de 8 Mart etkinlikleri kapsamında paneller düzenlenecekti. Pembe Hayat'tan Gani Met ve Selay'ı bu etkinlik kapsamında bir sunum yapmaları için davet ettim. İlk başta korkularım vardı. Dersim benim dışımda ilk defa açık görünümlü translara ev sahipliği yapacaktı ve panelin konusu malumunuz olduğu üzere trans kadınlar ve haliyle dönüp dolaşıp seks işçiliği olacaktı. Ancak sunum çok başarılı ve içtendi. Mesleki deformasyon olsa gerek çok verimliydi panelistler. Ayakta alkışlandılar. İlginin en yoğun olduğu sunumdu. Buradan sonra dedim ki kendi kendime 'Trans aktivizmden daha büyük devrimcilik mi var, şekerim!'

 

Ankara nasıl gidiyor peki' Parti'de bizleri neler bekliyor'

3 gündür Ankara'dayım. Buranın kolileri asla Dersim kolileri kadar şugar değiller. Parti hazırlıkları da çok yordu. Organizatör olacak karı bana çok yükleniyor. Çekemiyor olsa gerek. Sonuçta güzel olmak hayatım. Gecenin nihayetinde yakışıklı bir masöre ihtiyacım olacak. Şimdiden duyurmuş olayım. Ancak partiye gelmeyecek olanlar çok şey kaçıracak. Pembe Hayat'ın doğum günü bahane Fondip Mehtap şahane! <!--EndFragment-->

Ozan Uğur

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org