İzmir Trans Melekler grubu ve İlkim Tanyeli öncülüğünde bir süredir hazırlıkları devam eden trans misafirhanesi önümüzdeki günlerde açılıyor. Misafirhane açma kararlarından bugüne neler yaptıklarını İlkim Tanyeli, PembeHayat.Org'a anlattı.

'İzmir içinden de dışından da; hatta yurtdışındaki dostlarımdan çeşitli destekler geliyor. Ancak sorumluluk alacak gönüllülere ihtiyacımız var.'


İlkim'in çocukluğu Almanya'da geçmiş. İlk kez 16 yaşında Türkiye'ye döndüğünde gençliğin verdiği heyecanla da har vurup harman savurmuş. Cebindeki hazır para bitince annesi durumuna dayanamayıp 19 yaşında tekrar Almanya'ya götürmüşler. Uzun yıllar gazinolarda ses sanatçılığı yapan İlkim, daha sonra Türkiye'ye de dönerek sanatçılığa devam etmiş. İzmir'de sahne aldığı 1995 yılında ise bir emniyet amirinin kararıyla sahne yasağıyla yüz yüze gelmiş. Aslında İlkim'in hikayesini Siyah Pembe Üçgen İzmir Derneği'nin 'LGBT Sözlü Tarih' projesinin ikinci kitabı olan '90'larda Lubunya Olmak'ta okuyabilirsiniz.

İlkim, İzmir'de 90'larda da bir dernek açmayı denediklerini, yaklaşık 30 kızın o zaman bir araya geldiğini anlatıyor. 

'Tam dernek açacağız diyordum ki arkamı bir döndüm kimse kalmamış.'

90'lar İzmir'deki translar için polisin 'kadın kılığında teröristler' diye anons ettiği, işkence ve kötü muamelenin yaşandığı, sahne yasaklarıyla sokaklara itildiği bir dönem olmuş. İlkim, bu yüzden 'İzmirli kızlar aslında yılgın.' diyor. 'O zamanlar internet falan yoktu elimizde, ev telefonlarıyla haberleşirdik. Şimdi bir şey paylaşıyorsun anında bir sürü insana ulaşıyor.'

'Kendimi bir anda trans misafirhanesi projesinin içinde buldum.'

İlkim Tanyeli öncülüğünde İzmir Trans Melekler'in dayanışması ile açılacak olan Defne Hande Öncü Trans Misafirhanesi fikri, Hande'nin cenazesi sonrası bir anda ortaya çıkmış. Hande'nin naaşının Viyana'dan İzmir'e getirilmesi için Öykü Ay ve Trans Melekler öncülüğünde başlatılan yardımlaşma kampanyası sonrası artan maddi bağışlar; Öykü Ay'ın da tavsiyesiyle İzmir Trans Melekler'in böyle bir sorumluluk altına girmesine vesile olmuş. 

İlkim: 'Ben bir gazino açarım, bar ya da restaurant rekabet olur. Rekabeti severim de ama kendimi bir anda bu projenin içinde buluverdim. Toplanan cenaze paraları fazla gelince ne yapalım nasıl edelim diye düşünürken, Öykü Ay'ın tavsiyesiyle misafirhane fikri ortaya çıktı. İzmir'deki transların çoğu beni sever. Çalışkanım da' Bana dönüp sen öncü ol dediler. Kabul etim ve işe koyuldum. Önceleri paylaşımlarıma İzmir'den gelen desteğin azlığı içimi burkmuştu. Zaman zaman karamsarlığa da kapılmıştım. Ama şimdi görüyorum ki bu iş oldu. Mecburen oldu' Artık beni aşan bir destek var ve bendeki tüm karamsarlık gitmiş durumda.'

'Hiçbir çıkar amacı gütmeden bir iş yapıyoruz. İnsan kazanıyorum, güven kazanıyorum ve bu beni mutlu ediyor.'

Defne Hande Öncü Trans Misafirhanesi için Türkiye'nin her yerinden ve yurtdışından pek çok destek geldiğini belirtiyor İlkim. Maddi ve manevi destek sunanlara teşekkür ediyor. Bu süreçte misafirhanenin hala pek çok eksiği bulunuyor. İhtiyaç listesini hem İzmir Trans Melekler grubunda hem de kendi sosyal medya hesabından duyuruyor. Her ne kadar bir dayanıma örülse de sorumluluğun büyük kısmı İlkim'de kaldığı için zaman zaman yoruluyor da. Çok güzel hayalleri var açacakları misafirhaneyle ilgili. Güvenli, sağlıklı ve mutlu bir yuva ortamı kurmayı hedeflemiş. Yapılan işlerin kayıtlarıyla ve misafirhanede kalacak transların ihtiyaçlarının belirlenmesiyle alakalı gönüllülere ihtiyaç duyulduğunu söylüyor.

Misafirhane'nin masraflarını karşılamak için 5 Nisan 2015 (Pazar) gecesi bir eğlence tertip etmişler. Buradan toplanacak gelirle misafirhanenin bir yıllık kirasını ödemeyi, bir kısmıyla da evin gerekli tadilatlarının ve güvenliğinin sağlanmasını bitirmeyi hedefliyorlar.

İlkim, İzmir'deki tüm LGBTİ örgütlerine, aktivistlere ve duyarlı herkese bu dayanışma gecesine katkı sunmaya çağırısında bulunuyor. Gecenin biletleri 100TL'den satışa sunuluyor. Trans sanatçıların sahne alacağı gecede, O Ses Türkiye yarışmasının finalistlerinden Yasemin Demir de sahne alacak.

Detaylar ve iletişim için İzmir Trans Melekler sayfasını takip edebilirsiniz.

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org