Başarısız bir yazı çünkü yargılıyor, yaftalıyor ve aşağılıyor o yazı. Öncelikle herkes Ganimet gibi düşünmek zorunda değil. Toplumsal cinsiyet baskısına, cinsiyet rollerine onun kadar başkaldırmak durumunda da değil. Ve herkes Ganimet gibi ‘’entellektüel’’, yılları aktivizimle geçmiş, araştırmacı, lafı gediğine koyan bir bilmiş olmak zorunda da değil. Velev ki cahiliz! Velev ki laf olsun diye ameliyat olduk! Velev ki heteronormatif algıya sahibiz! Velev ki senin kadar ‘’akıllı’’ değiliz! Oturduğun yerden parmak sallayıp ‘’Hadımsınız, hadıııımmm’’ diye çığıracağın anlamına gelmez sevgili Ganimet ve dahi çok bilmiş yorumcuları. 30-40 yıl öncesinin ameliyat teknikleri, olunmuş yanlış ameliyatları ve ‘’putkalılar dengesizdir’’ gibi saçma salak klişe önyargılar ile hiç kimseyi aşağılayamazsınız.

Öncelikle şunu iyi belleyin ki: putkalı dengesiz bir kaç kişiyi tanıyor olmanız bütün putkalıları dengesiz yapmaz. Bunu anlamak için putkasız dengesizleri saymaya başlamanız yeterli. Dengesizliğin putka ile alakası yok: yanlış ameliyatlarla alakası olabilir belki. Hatta ameliyata gerek yok. Yanlış beden geçişleri bile yeterlidir bu dengesizlikler için. Eşcinsel yada biseksüel bir erkeğin kadın kılığına girmesi bile büyük bir travma iken putka yaptırması tabii ki travma yaratır. Tabii ki o kişi ameliyat sonrası doktoruna gidip: similyamı geri tak diye yalvarır. Kendi kendine bile ne olduğunu söyleyememiş, toplumun fobileri ile beslenmiş, kendinden nefret eden, o yada bu şekilde kadın kılığına girmiş, üstüne üstlük seks işçiliği yapmak zorunda kalmış, erkek olamadım bari kadın olayım diye ameliyat olmuş birisinden ne derece ‘’sağlıklı’’ davranış bekliyorsunuz ki' Transseksüel bir kadın: putkalı yada putkasız, titalı yada titasız, gacıvari yada laçovari de olsa transseksüel bir kadındır. Hiç kimse o bireyi kadın saymak için putka şartı koşamaz. Putkalı değilse aşağılayamaz vs. Bunlar ne kadar net ise hiç kimse de ‘’kendi isteği ile’’ öyle olması gerektiğini düşündüğü, daha mutlu olacağı veya kendini tamamlanmış hissedeceği için ameliyat olan birisine ‘’hadımsın’’ diye yafta vuramaz.

Bir kaç kendini bilmez, yanlış ameliyat olmuş, mutsuz ve görgüsüz putkalı birey transseksüelliği putka yaptırıp yaptırmamaya indirgedi diye, siz ‘’okuyup-yazmış’’, queerliği hatmetmiş, aktivistliğinde nam salmış olanlarınız da tam tersini yapamazsınız. Olayı putka lobisine indirgeyemesiniz. Öyle bir yere vardırmış ki Ganimet yazısını: sanki putka yaptıranlar gerçekten hadım olmuş gibi oluyor ve biz bunu bilip susuyor, ameliyat olanlar ‘’ben yandım o da yansın’’ mantığını güdüyor ama sevgili Ganimet ‘’kral çıplak’’ diyor. Vay vay vay ne kadar iyi kalplisin canım benim. Allah razı olsun senden.

Yazılar ve yorumlar sonradan daha doğru bir tartışmaya doğru gitse de yapılan ithamlar yenilir yutulur gibi olmadığı, önyargılı, fobik, aşağılayıcı, kendini bilmez ve hadsiz olduğu için bu yazıya ihtiyaç duydum. Tartışılması gereken konular: kasap doktorlar, transseksüel olmayan kişilerin ameliyat olmaya kalkması, her isteyenin kolayca ameliyat olması, ameliyatın sağlık açısından yararları/zararları, ameliyat sonrası problemler, orgazm ve derinlik sorunları vs olmalı bence. Ki öyle olsaydı karşı çıkan avaz avaz bağıran biz bir kaç kişi de bildiklerimizi masaya yatırır, konuyu sağlıklı ve faydalı bir tartışmaya açardık. İşte o zaman transseksüelitenin tanımını bile bilmeyen hedef kitleye önemli bilgiler sağlardık. Tüm bunları yapamadığımız için Ganimetin yazıları boş, anlamsız ve konu ile ilgili fikirleri olan 5-10 kişi arasında didişmekten öteye gidemedi maalesef.

Sevgili Ganimet: kadın olmak için putkya gerek yok demişsin, doğru. Ama kadın olmak için titaya da gerek yok, saç uzatmaya da gerek yok, makyaja da gerek yok. Tüm bu gereksizlikler bizi dayatılan kadınlığa bir adım daha yaklaştırıyorsa; sen neden kadın kılığındasın' Senin pencerenden bakarsak heteronormatif kadınlık için yaptırılan putka ile heteronormatif kadınlık için girilen ‘’kılık’’ aynı kefede değerlendirilmez mi' Putka için zorlayan güruh gibi kadın kılığına girmeye zorlayan bir güruh da var mı' Aslında bu dayatmalara baş kaldırmak, kendimizi olduğumuz gibi kabullendirmek için kılık değiştirmekten vaz mı geçmeliyiz' Veya sakallı ama titalı, putkalı ama kaslı falan mı olmamız gerekiyor' Kusura bakma çok soru sordum, cahilliğime ver. Senin gözüne girebilmek için queer mi olmalıyız'

Seyhan Arman

Not: Trans erkeklere özellikle değinmedim.

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org