Milletvekilliği adaylık yarışında trans bir kadın olarak LGBTİ aktivist kimliğiyle kampanyasını yürüten Niler Albayrak ile adaylık süreci ve politik hedefleri hakkında konuştuk.

Eski bir İnsan Hakları Derneği (İHD) üyesi olan Niler, 30 Mart 2014'te gerçekleşen Yerel Seçimler'de Avcılar'dan belediye meclis üyeliği için adaylığını koymuştu. Yerel Seçimler'de Halkların Demokratik partisi (HDP) Avcılar 2. Sıradan listede aday gösterilen Niler Albayrak baraja takılmış ve seçilememişti.

2015 Genel Seçimleri'ne CHP İstanbul 3. Bölge milletvekili aday adayı olarak yarışa giren Niler, seçilebilecek bir sıradan aday listesine girmek için yoğun bir şekilde çalışıyor.

Adaylık süreci nasıl gidiyor' Neler yapıyorsun bu süreçte'

Adaylık sürecim şimdilik iyi gidiyor. Resmi başvurumu da yaptım. Ankara'da CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin'le bir araya geldik. Yaklaşımları çok iyi. Artık Türkiye'de de görünür, açık kimliğiyle aday olacak bir trans kadının aday olması gerektiğini belirttiler. Tabi ki mutlaka bunun için bir şeyler yapacaklarına inanıyorum ama şu anda tüm iletiler, bana ulaşan görüşler çok iyi gidiyor.

Peki ama neden adaylık' Niler Albayrak olarak neden bu seçim yarışındasın'

Artık Türkiye'de de açık kimliğiyle bir trans kadının aday olması, hatta meclise girip orada LGBTİ haklarını savunması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü TBMM'de her kesimden Roman'ından Alevi'sine herkesin temsil edildiğini düşünüyorum. Artık bir transın da orada olması, temsiliyetin sağlanması gerektiğini düşünüyorum, hatta geç bile kalındı.

2015 Genel Seçimleri için CHP İstanbul 3. Bölgeden adaylığınız kesinleşir ve listeye girersen ve seçildiğin takdirde neler yapmayı planlıyorsun' Neler öngörüyorsun'

En büyük düşüncem kesinlikle LGBTİ mücadelesi vermek olacak. Çünkü çok fazla ötekileştiriliyoruz, çok fazla dışlanıyoruz; birçok haklarımız elimizden alınıyor diye düşünüyorum. Bu nedenle ilk başta vereceğim LGBTİ mücadelesi, ikinci olarak da hayvan haklarını düşünüyorum. Tabi bunun için de aday adaylığından geçip aday listesine girmem gerekiyor. Daha sonra meclise girmek gerekiyor. Bu yüzden tüm dernek ve arkadaşlarımın da mutlaka tavsiyelerine ve desteklerine ihtiyacım olacak. Tek başına değil, hep birlikte başaracağımıza inanıyorum.

Buradan seçmenlerine ve LGBTİ'lere söylemek istediğin son şeyler var mı' Nasıl bir çağrı yapmak istersin'

Benim her zaman söylediğim bir cümle vardır; biz lgbti bireylerin bize bizden başka dostu ve düşmanı olmadığını düşünüyorum. Her ne olursa olsun, böyle bir dönemde, bazı şeyleri unutarak birbirimize destek olmamız gerektiğini, özellikle derneklere de destek olmamız gerektiğini düşünüyorum. Tabi ki arada çatlak sesler mutlaka olacaktır. Bu her zaman oldu. Ama birlikten güç doğar; bu gücü de çok iyi kullanmamız gerektiğini düşünüyorum.

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org