Yazan: Gözde Demirbilek

Fotoğraf: Gizem’e teşekkür ederim.

Kaos GL’de yayınlanan “Bedenimle Aramda Ne Var?” yazı dizimden bu yana kendimi trans+ komünitenin içinde hissediyorum. 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’nde, bu sene artık aşındırmanın ötesine geçerek ofisini ziyaret ettiğim Pembe Hayat’a yazı yazmak kış günü beyaz giyen boynumun borcu oldu. 

Ankara’da yaşadığım dönemde eski ofislerini etkinlikler için sık sık ziyaret ettiğim arkadaşlarımla arama “Neyse siyasi yazmayalım şimdi” konuları girdiği için kafam bir süredir “3-5 kişi bir arada oturamama” gibi huylarımla cebelleş. Kendimle aramda olanları havale ederek, şu an bu satırları okurken hangi mekânda hangi flash belleklerin dehlizlerinde olursanız olun; bedenlerimizin hatırlamak istemediklerini çağırmamaya gayret edeceğim yazıma başlamadan önce Pembe Hayat Yaşam Hattı’nı hatırlatmayı unutmayalım.

LGBTT’den #TforT’ye

Bu harekette örgütleniyorum hissi beni bastırmaya başladığında hangi yaygın kısaltmayı kullandığımızı hatırlamıyorum, şimdilik LGB diyelim bu yüzden. 

LGBT hareketine bir öykü yarışması sebebiyle katılışımın 10. yılı yaklaşıyor. “Mor” öyküleri bekleyen ve henüz arkadaşım olduklarını bilmediğim arkadaşlarıma kırmızıya buladığım belgeleri imzalayıp yollamıştım. Ama daha değil, onuncu yıl kutlamasına birkaç ay var. 

Ege Üniversitesi öğrenci topluluğu LeGeBİT’te örgütlenişimin yıl dönümündense sadece birkaç ay geçti. Genç LGBTİ+ Derneği’nin ofis doğum gününe sayılı günler kaldı. 

Yıllar sonra, geçtiğimiz ay 20 Kasım etkinliklerine katılmak için Pembe Hayat’ın kapısından girdim. Bir özne olarak konuşmanın tadını uzun süredir hatırlamıyordum. Konuşmayı unutmuşum ama düşünmeyi bırakmamışım gibi üstüme üstüme gelen duvarların yıkılışını izledim, arkadaşlarımı izlemekten arta kalan vakitlerde diğer gözüm dalarken elimde duran ve şimdi daha bir farklı okuyacağım Eşitlik Manifestosu’nun basılı hâline. 

Kendi sesimizi duymak her zaman mümkün olmasa da, trans+’ların insan hakları için mücadele vermiş tüm arkadaşlarıma tek tek sarılmışım gibi hissettirdi bu ziyaret bana. Şimdi bu iade-i ziyaret ile haklarımız için mücadele veren tüm LGBTİ+’ların Dünya İnsan Hakları Günü’nü kutluyorum. 

 

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

bilgi@pembehayat.org