Herkese merhaba!

Öncelikle ben lise döneminde hemşirelik mezunu olmuş ve 2 ay enfeksiyon bölümünde staj görmüş biriyim. HIV bulaş yollarını çok iyi bilsem de artık pozitif yaşayan biriyim.  Bilinçli bir bireydim. Devamlı Elisa testimi yaptırır ve sağlığıma dikkat ederdim.

Anal bölgemde HPV lezyonları olmaya başladı. Bu şikâyetim üzerine Ankara Numune Hastanesi kolorektal cerrahi servisine gittim ve muayene oldum. Doktor muayene ettikten sonra beni dermatoloğa yönlendirdi. Dermatolog muayene etti ve sonra HPV için cerrahi müdahale önerdi. Cerrahi bir müdahale ile alınmasını, ilaç tedavisinin yetersiz olacağını, ilaç tedavisi ile zaman kaybı yaşayacağımı söyledi. Öncelikli olarak genel tarama kan tahlili istedi. 10 gün sonra kan tahlillerim çıktı ve ameliyat için gün almak adına dermatolog polikliniğine gittim. Doktor kan tahlili sonuçlarıma baktı ve pozitif olduğumu söyledi.

Daha sonra enfeksiyon hastalıkları polikliniğine sevk ettiler. Enfeksiyon hastalıkları uzman doktor benden ayrıntılı RNA taraması ve HIV makro kan tahlili örneği istedi. Ardından 15 gün sonra sonuçlarım çıktı ve doğrulamamın da pozitif çıktığını HIV RNA sayımın 42.800 olduğunu söylediler. Bunun üzerine enfeksiyon hastalıkları servisine yatışımı istediler. 4 gün serviste yattım. İlk yattığım gün 12 tüp kan aldılar. Psikolog ile görüşme yaptırttılar. Psikoloğun genel tavrı hoşuma gitmemişti. Bana ‘Nasıl hissediyorsun’ sorusuna karşılık ‘çok iyiyim’ cevabını verdiğimde, bir duraksadı ve “hastalığının sonunu biliyorsun değil mi” gibi saçma bir soru yöneltti. Sanki ben ölecekmişim de öleceğimi hatırlatır gibi… Neyse ilk psikolojik sürecim çok ağır geçti ve moral olarak kendimi çok kötü hissediyordum.

Daha sonra benim dosyamla ilgilenen kadın doktor dünya tatlısıydı. Tüm takiplerimi itinayla dosya haline getirdi. Beni muayene etti ve cinsel yönelimim hakkında çok rahat sıcak ve pozitif bir konuşma gerçekleştirdik. Hastalığım hakkında daha ayrıntılı bilgiler aktararak rahatlamamı sağladı. Doktorum göz muayenesinden MR’a; röntgeninden ultrasonuna kadar tüm taramalarımı gerçekleştirip dosya haline getirdi. Daha sonra 4. günümde ilaç tedavisi için uygun gördükleri ilacı yazdılar, beni taburcu ettiler.

HPV’me gelecek olursak viral yükümü sıfırlayıp siğil için ameliyat tarihini ertelediler. HPV aşırı büyümesi ve oluşturduğu sağlık sorunlarını hiçe sayarak ameliyat tarihimi yeniden ertelediler. Yaşadığım sancılar ve büyümesini engelleyecek ne bir ağrı kesici ne bir merhem hiçbir şey yazmadılar. Tedavim yarım bir şekilde taburcu ettiler.

Ben üniversite öğrencisiyim ve eğitimimden yeterince geri kaldım. Ameliyatımı yapıp beni sağlıklı bir şekilde taburcu etmeleri gerekirken yine ertelediler. Genital siğil ertelenmeden tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlık. Ama ne yazık ki yine ertelediler. Gün geçtikçe daha çok büyüyor ve yayılıyor. Ve numune hastanesinin muhteşem kadrosu bile bile viral yük bahanesiyle 1 ay erteliyorlar. Pazartesi günü bir arkadaşımın vesilesiyle Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde bu konuyla alakalı deneyimli doktorların kollarına bırakacağım kendimi. Umarım tedavime daha güzel bir şekilde devam etmem için elinden geleni yaparlar.

Ailemde birkaç cahil dışında annem ve anneannem destek oluyor. Ve elinden geleni yapıyorlar benim için. Teyzem ve dayım için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Çünkü onlar bilinçsizliklerinden kaynaklı benden uzak durmaya, yaklaşmamaya çalışıyorlar. Bir aktivist arkadaşımın da dediği gibi “Hastalıktan çok sizlerin fikirleri öldürüyor bizi”. En kısa sürede herkes daha bilinçli olmalı ve Elisa testini devamlı yaptırmalılar. Bana bir şey olmaz demeyin ve alkolün etkisiyle de olsa korunmamazlık etmeyin. Hayata pozitif bakmanız dileğiyle...

Özgür Öz

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org