Yazı natrans erkeklere itafen yazılmıştır…

Az önce Facebook’tan bir mesaj aldım. “Merhaba Demhat ben seni tanıyorum, nasılsın'” Ben de “iyiyim sen kimsin” dediğim anda “Sikiciyim” cevabını aldım. Ha bu arada, bu kişi benim annemi de tanıyormuş. ( Biyolojik olanı, hani beni dokuz ay karnında taşıyan rahminde büyüdüğüm kadını) Aslında buraya kadar bir problem de yok. Sikici olmasında problem olmadığı kadar. Çünkü erkek dediğin zaten sikici olur. Yani bizim oralarda öyle. Şu sikme eyleminin yapamadığı bir şey de yok doğrusu. Her şeyi yapar. Ne sikmiş be…

Mesajın devamı aslında beni ilgilendiren kısmı. Erkeklik denilen safsatayı ben kendi erkekliğimi inkar ederken gördüm, yaşadım ve kapattım o sayfayı. Başka anlamlar yükledim bedenimin her yerine… Oyalar işledim erkekliğin açtığı yaralara. Ama en zoru neydi biliyor musunuz' Başka erkeklerin herkesten sakındığım bedenime açtığı yaraları kapatmak oldu. En zoru da bu olsa gerek. Neyse, çenem düştü diyeceğimde klavyeden yazıyorum.

Mesajın devamına gelelim. “Özüne dön kardeş” Evet, mesajın devamı bu şekilde. Bunu söyleyen şahıs sikici olduğunu beyan ettikten sonra istediği cevabı almayınca ‘özüne dön kardeş’e döndü. Annemin adını bile söyledi özüme dönmem için. Aklıma takılan kısmı ise dönmemi istediği öz hangi öz' Zaten ben özüme döndüğüm için kopup gitmedim mi Adana’dan' Ya da aile kıskacını hatırlatarak yaptığı bu uyarının temeli olan aile yüzünden kopmadım mı doğduğum topraklardan.

 Yani senin “özüne dön” dediğin yerden Bay Sikici, ben öze döndüm. Şuanda özümdeyim! Bir de böyle sikiciler bize hayat dersi veriyor ya gülüyorum gerçekten. İyi tanırız bu sikicileri, hepsinden de ayrı ayrı hayat dersi alırız. Hayal dünyaları fantezileri o kadar geniş ki dinlemenizi tavsiye ederim. Yani döndürmek istediğin yerden sikeceksin beni bu sefer öyle mi' Yok tatlım o yollar kapandı. Kapattık. Şimdi Bay Sikici özünü de sikiciliğini de al ve defol!

Ben aşağı yukarı yukarıdaki gibi bir açıklamamdan sonra ‘Haklısın Kardeş’ mesajını aldım ve Bay Sikici’nin bana hak verdiği mesajlarına tutuldum. ‘Hayat senin, kadınlık duyguna bir şey demiyorum Demhat’. Ve en son olan ama aslında en çarpıcısı ‘ Ben de pasif sikiyorum zaten’ mesajı idi. Aslında bu minvalde aldığım tek mesaj değildi. Daha önce de erkek gördüm ben.

Babam da erkektir benim. Siker.

Annem de erkektir benim. Siker.

Her siken erkektir aslında.

Özüme dönmemi istediği o yeri yok ederkenki beni erkeklikle suçlamayın. Ben sikmedim onu. Hala olduğu yerde. Döndürdüm sadece biraz. Sikmek için çırpınan bir “aktif sikicinin” beni özüme çağırma hadsizliği ve buna aile safsatasını alet etmesi… Sanırım Bay Sikici beni tanımıyor, ben bunları çoktan geride bıraktım.

Onların yapma dediği yerde daha çok yaptım.

Dur dedikleri yerde daha çok gittim.

Dönme dedikleri yerde daha çok döndüm. En çok da annemin ne olur bir erkeğe aşık olma dediği yerde başka başka erkeklere aşık oldum ve aşka boyandım.

O zaman size bir soru, harbi gı neydi bizim özümüz' Özümüz yanılsamamız mıydı' Yanılsamama ihanet ettim o zaman ben. Suçum sabit. Cezası yok ama. Özgür hissediyor olmam bir ceza değilse tabi.

Demhat Aksoy

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org