Fondip Mehtap biraz erken doğum ya da acil doğum gibi oldu. 2015 Nisan ayında gittiğimiz tango kursunun bir gösterisi olacaktı. Gündüz mekana gittik, prova aldık ve her şey tamamdı. Ama bir şeyler eksik gibi hissettim. Çalışanlardan birisi tango dersi veren hocamıza “hocam birisi bir şov yapabilir” dedi. Oracıkta konuştuk, ben atladım “bana ‘Fondip Mehtap’ derler” dedim. Çok az bir prova aldık şarkıları. Konuşmalar prova edilmez zaten. Sahnede kendiliğinden gelişen bir durumdur.

 Yaşadığımız coğrafya öksüz çocuk muamelesi ya da üvey evlat muamelesi gördüğü için, halk eğlenmeye ve dinlemeye aç zaten. Oracıkta Fondip Mehtap patladı. Kız üzerine bir de uşşak faslı okuduk korodan kızlarla! But gullüm oldu.

Ara ara şovlar devam etti ama 2016’da hiç sahne yapmadık. Kötü, kaka bir yıldı zaten 2016!

Ayrıca sahnedeyken beni rahatsız eden en büyük şey telefonla oynanması, dinlenmemesi. Yahu birazcık saygı beklemiştim. Kentinize Fondip Mehtap gelmiş; bu çocuklar kendi aralarında konuşuyorlar ya da video çekiyorlar. Yalvarıyorum ay! Bebeğim, bebeğim, geleyim gideyim sana vereyim! Bak burada hicaz do diyez ile hicazkâr do diyez arasındaki farkı anlatıyorum, bana odaklan. Yok! Eğer ben sahnedeysem ve sen de beni izlemeye geldinse beni izleyeceksin, dahil olacaksın ki gülelim ay. Şen kahkahalar atalım.

Fondip Mehtap’ım Ben!

Ankara’da Fondip Mehtap’a aşina. Severlerdi beni. Eski Yeni’de sahneye çıkmıştım. Bir bira geldi. Neyse, bir yudum aldım. Şarkıya girecektim ki sevgili Gani Met oradan bağırmaz mı “Fondip” diye! “Kız sus o benim sahne adım, götüm yemez tek nefeste içmeye” dedim.

Bir dahaki sahnemde örgü yapacağım abla. Queer’lik olsun kız. Tüm herkes örgü yapsın istiyorum. Çemişgezek şarabının  yapımını anlatacağım. Bazı başlıklar var aklımda.

Ah, Fondip Mehtap’ım ben!

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org