Yıl:1997

Yönetmen: Joss Whedon

Oyuncular: Sarah Michelle Gellar, Anthony Head, Nicholas Brendon, Alyson Hannigan.

Buffy, sarışın ve lolita bir kız olarak, vampirlerle savaşan bir avcıdır. Her dönem bir avcı kız seçilir ve kötülüklerle savaşır. 7 Sezondan oluşan dizi, farklı birçok bölüm ile monotonluğunu yıkar ve alt üst eder.

Buffy, sıradan bir hayat yaşamak isterken, Sunnydale Kasabasına annesi ile yerleşir. Bu sefer normal bir hayat olacak ve avcılık geçmişi tamamen silinecek diye düşünmektedir.  Kasabanın Sunnydale Lisesi’nde bir kütüphaneci olan Giles ile tanışır. Giles, Buffy’nin önüne kocaman bir kitap koyar. Kitap Vampirlerle ilgilidir. Buffy önce korkar, kaçar ama sonra döngüye kaldığı yerden devam eder.

Başladığı döngüyü kıramayacağını fark eden Buffy, o yolda yürümeye tekrar başlar. Kaçamayacağı gerçekler vardır çünkü. Bulması gereken sorularının cevabını, yolculuğuna başladığı zaman tanıyacaktır.

Avcılık yolunda ilerlemeye tekrar başlar. Willow ve Xander adında iki arkadaş edinir ve maceralarına kaldıkları yerden devam ederler.

Oldukça sürükleyici bir dizi olan Buffy, gençliğe dair birçok şeyde öğretir bizlere.

İlerleyen sezonlarda da göreceğimiz gibi, Buffy dünyayı ‘’birçok kez’’ kurtarır.

Buffy, dizinin ilk bölümünde, kafamızdaki birçok algıyı yıkar. Sarışın, lolita kızların da güçlü olabileceğini ve sinema dilinde geçen ‘’yanlış yanılsama’’ olan algılarımızı yıkan olayların da gerçekleşeceğini gösterir.

Savaşçı olmak demek, erkeklere özgü bir şey olmamakla beraber, başka bir dille ile de anlatabileceği üzerine bir betimleme yapılır.

Buffy ve arkadaşları lise hayatının getirisi olan gençliklerini yaşarken bir yandan da vampir ve kötülüklere karşı avcılığa soyunur.

Dizi, şahane sinematografik bir görsel sunmaktadır bizlere. Prodüksiyon oldukça başarılıdır.

Oyuncuların ve senaryonun performansı yükselişte ilerlemektedir. Her defasında şaşırtan karakterler ve senaryo karşımıza çıkar.

Oldukça eğlenceli ve öğretisi bol olan bu diziyi izlemenizi tavsiye ediyorum.

İlerleyen zamanlarda, ara ara bölümlerdeki metaforik dili anlatmaya çalışacağım.

Buffy: The Vampire Slayer’i sizlere önermiyorum; direk başlayın diyorum!

Sevgiler!

Geçen ay ki yazı için; 

 http://www.pembehayat.org/yasam.php'id=1483 tıklayınız.

 

 


Hazırlayan / Ela Özer

 

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org