Bu hafta sonu Eylül Elvin oturduğu evin karşısındaki ağaca kendini asarak hayatına son verdi. "Yaşarken görmediler en azından ölümümde görsünler beni" mi demek istemişti!


Kardeşleri cenazeyi kabul etmemiş. Her trans intiharı, cinayetinden sonra aile cenazeyi kabul edecek mi kaygısı. Hadi kabul etti. Aile yaşarken yanında olan trans arkadaşlarını, dostlarını cenazeye kabul edecek mi' Hangi kimliği ile gömülecek'


Eylül’ün bir ablası varmış. Sonunda o geldi cenazesine. Eylül Elvin trans arkadaşları, dostları ve ablası tarafından Yeni Ayazağa mezarlığında toprağa verildi. Trans camiası arkadaşlarını yalnız bırakmadı.


Sosyal medyada haber, ‘Yaşadığı psikolojik sorunlardan dolayı’ diye duyuruldu. Geçen yıl katıldığım bir sempozyumda trans bir aktivist ‘Aramızda yaşlılıktan ölen kimse yok’ demişti. İçim burkulmuştu sözlerini duyunca.


Trans intiharları konusunda yurt dışında yapılmış birçok çalışma var ve trans intiharlarının nedenlerine ışık tutan çalışmalar bunlar:


1. Aile ve arkadaşları tarafından reddedilen ve sosyal desteği az olan trans bireyler genel nüfusa göre intiharı daha çok düşünüp, daha çok intihar girişiminde bulunuyor. Bir araştırmaya göre sosyal desteği olan trans bireyler, diğer gruba göre %82 daha az intihar girişiminde bulunuyor.


2. Sağlık, iş bulma, konut bulma konusunda ayrımcılığa uğrayan translar daha çok intihar girişiminde bulunuyor.


3. Fiziksel ve cinsel taciz/ şiddet intihar riskini artırıyor. Trans oldukları için saldırıya uğrayanlar, yaşadıkları şiddet olaylarının sayısı arttıkça intihar riskleri de artıyor. Arabalarıyla, trans seks isçilerinin çalıştığı bölgelerde turlayıp onlara saldıran ve bunları periskopta canlı yayınlayan ve bu şiddeti hafta sonu eğlencesi sananlar sadece bir örnek.


4. İçselleştirilmiş transfobi: Toplumun büyük bir kesiminin trans camiasına yönelik olumsuz yaklaşımını bazı trans bireylerinin içselleştirmemeleri ve kendileri ile ilgili olumsuz düşüncelere sahip olmamaları kaçınılmaz. Toplum benden nefret ediyor, ben de kendimden düşüncesi…


Eylül Elvin yaşadığı psikolojik sorunlardan dolayı intihar etti!!!


Necib Varan

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org