Sık Sorulan Sorular

Nefret Suçları Mağduru Trans Bireyleri Anma Buluşması Nedir?

Buluşma, Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği'nin her sene 20 Kasım haftası içerisinde gerçekleştirdiği etkinlikleri içermektedir.

Etkinlikler, "transfobik nefret"e odaklanmakta ve medya, aile, eğitim, yasal mevzuat, uluslararası trans hakları mücadelesi, politika, sağlık, seks işçiliği, feminizm gibi konular ile ilgili birçok uzman, insan hakları savunucusu, akademisyen, hukukçu, sanatçı, gazetecinin katıldığı oturumlardan oluşmaktadır.

Bu seneki etkinlikler, 22-28 Kasım 2010 tarihleri arasında Ekin Sanat Merkezi ile Çankaya Belediyesi Galeri Kara'da gerçekleştirilecektir.

Neden 20 Kasım Haftası?

Trans hakları hareketi, 20 Kasım'a özel bir önem vermektedir çünkü aynı gün, trans bireylerin maruz kaldığı genelde nefret suçları ve özelde nefret cinayetlerine karşı mağdurların anıldığı gün olarak kabul edilmektedir.

Neden Buluşma?

Pembe Hayat Derneği olarak, 2006 yılından bu yana trans bireylerin maruz kaldığı nefret suçları ile ilgili çalışmalar yapmakta ve mağdurlara hukuk destek sunmaktayız. Nefret suçları ile ilgili çalışan diğer insan hakları örgütleri ile de bir "Nefret Suçları Yasası"nın oluşturulması noktasında yasa yapıcılar nezdinde çalışmalar yapmak için çaba harcamaktayız.

Bütün bu çalışmalar ışığında, Pembe Hayat Derneği geçtiğimiz iki yılda olduğu gibi bu yıl da kamuoyunda transfobik nefret suçlarına karşı farkındalık artırmak amacıyla "Nefret Suçları Mağduru Trans Bireyleri Anma Buluşması"nı organize ediyor.

Ev Sahibi Kim?

Buluşmanın ev sahipliğini, 2006 yılından bu yana Ankara merkezli çalışmalarını yürüten Pembe Hayat Derneği yapmaktadır.

Pembe Hayat Derneği, 2006 yılında Ankara'da transfobik şiddet, nefret suçları ve ayrımcılık karşısında örgütlenen trans bireyler tarafından kurulmuştur. O tarihten bu yana, trans bireyler ile seks işçilerinin sorun alanları ile ilgili projelerve etkinlikler gerçekleştiren dernek, bu yıl da 22 – 28 Kasım tarihleri arasında nefret suçlarını ve trans bireylerin taleplerini daha görünür kılmaya çalışacak.

Buluşmaya Kimler Katılabilir?

Buluşmaya Türkiye toplumunun farklı toplumsal kesimlerini temsilc eden bütn demokratik kitle örgütleri ve duyarlı vatandaşlar katılım gösterebilirler. Buluşmaya katılım için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez. Buluşmanın istediğiniz etkinliğine katılarak fikir ve düşüncelerinizi serbestçe paylaşabilirsiniz.

Bu Yılki Buluşmaya Kimler Katılıyor?

Buluşma Programına, bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

Kampüs Buluşmaları Nedir?

22 – 23 Kasım 2010 tarihlerinde, ODTÜ LGBTT Dayanışması ve Bilkent LGBTT Klübü tarafından, çeşitli öğrenci klüplerinin desteğinde "nefret"in üniversite kampüslerinde LGBTT bireyler, diğer azınlık grupları ve farklılıklar üzerindeki yansımasının tartışılacağı paneller ve atölyeler gerçekleştirilecektir.

Ayrıca, kampüs etkinlikleri çerçevesinde üniversite kampüslerinde stand açılacak ve "nefret"e karşı yürüyüş gerçekleştirilecektir.

Kampüs etkinlikleri ile ilgili detaylı bilgi almak için;

Ortadoğu Teknik Üniversitesi'nden Gökhan Günay : odtulgbtt@gmail.com, 0535 931 9174

Bilkent Üniversitesi'nden Elçin Kurbanoğlu: elcin.kurbanoglu@gmail.com, 0532 509 5906

Trans Ağı Toplantısı Nedir?

Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği olarak, Türkiye'nin ilk trans ağı buluşmasını 22 – 23 Kasım 2010 tarihleri arasında gerçekleştiriyoruz.

Türkiye'nin 9 ilinden ( Istanbul, Ankara, İzmir, Eskişehir, Diyarbakır, Antalya, Mersin, Yalova ) 25 trans bireyi bir araya getirerek, sorunlar, talepler ve çözüm stratejilerini konuşmayı planlıyoruz. İlknur Üstün'ün moderasyonu ile gerçekleştirilecek olan iki günlük buluşmanın, Türkiye trans hakları hareketinin öznelerini bir araya getiren önemli bir başlangıç olacağını umuyoruz.

İlki Kasım ayı içerisinde gerçekleştirilecek olan trans ağı buluşmasının ikincisi Mart ayında Ankara'da, üçüncüsü Haziran ayında İstanbul'da gerçekleştirilecektir.

Hangi Ülkelerden Katılım Olacak?

Buluşma kapsamındaki panel ve forumlarda konuşmacı olmak üzere, çeşitli ülkelerden katılımcılar katılım göstereceklerdir. Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, İsveç, Hollanda, Norveç, İspanya, Ermenistan, Belçika ve Malezya'dan uluslararası trans hakları aktivistleri ve sanatçılar bu seneki etkinliğimize katılım göstereceklerdir.

"Transfobik Nefrete Karşı Yürüyüş" Nedir?

Yürüyüş kapalı alan etkinliklerimiz dışında yapılacak açık alan etkinliğidir. Bu seneki buluşmamızın son etkinlik günü olan 28 Kasım 2010'da saat 15.30'da bütün katılımcılarla beraber Sakarya Caddesi'nden Yüksel Caddesi'ne büyük bir yürüyüş düzenlenecektir.

Konaklama Noktasında Yardım Edebilir Misiniz?

Eğer buluşmamıza şehir ya da ülke dışından katılım gösterecekseniz, Pembe Hayat gönüllüleri sizi kendi evlerinde misafir edebilirler. Otelde konaklamak isterseniz, Pembe Hayat'ın sizi yönlendireceği uygun oteller mevcuttur.

Buluşmayı Nasıl Finanse Ediyorsunuz?

Buluşmamızın ana finansal desteğini, Hollanda Kraliyeti Ankara Büyükelçiliği, TACSO Sivil Toplum Kuruluşları İçin Teknik Destek Projesi ve Sivil Toplumu Geliştirme Merkezi sağlamaktadır.

Ayrıca, uluslararası sanatçılar Diana Blok ve Gabrielle Le Roux'nun sergileri için finansman desteğini Uluslararası Af Örgütü, Hollanda Kraliyeti Ankara Büyükelçiliği ve Çankaya Belediyesi Galeri Kara sunmaktadır.

Buluşmaya Nasıl Katkı Sunabilirim?

Buluşmamıza organizasyon aşamasında katkı sunan gönüllülerimizle birlikte, buluşma içeriği, ulaşım, konaklama, lojistik destek, tercüme, sponsorluk gibi konularda destek sunabilirsiniz.

Her zaman için fikirlerinizi bekliyoruz.

Buluşma Programına Nasıl Ulaşabilirim?

Buluşma ile ilgili her detayı http://www.pembehayat.org/nefret linkinden takip edebilirsiniz.

Buluşma İle İlgili Konularda Kiminle İletişime Geçebilirim?

Buluşma Koordinasyonu için Kemal Ördek ile aşağıdaki bilgiler ile iletişime geçebilirsiniz:

Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği
Adres: Ataç 1 Sokak 3/8 Yenişehir, Çankaya, ANKARA
Tel&Faks: 0312 433 85 17 - 0554 465 57 29
E-Posta: kemal@pembehayat.org
Web: www.pembehayat.org