Arşiv

9 Kasım 2010

'Ben ve Nuri Bala', Buluşma Kapsamında Gösterimde

Nefret suçları mağduru trans bireyleri anma buluşması kapsamında 25 kasım 2010 Perşembe günü ekin sanat merkezinde 19.00-20.30 saatleri arasında yönetmenliğini Melisa Önel'in üstlendiği, feminist aktivist Esmeray'ın hayatının anlatıldığı Ben ve Nuri Bala adlı belgesel gösterimi ve ardından söyleşi yapılacaktır.

Ben ve Nuri Bala, kadınlık ve erkeklik kategorilerinin dışına taşan feminist aktivist Esmeray'ın hayatı üzerine bir belgesel. Bu film Esmeray'ın tecrübesini, bir beden, coğrafya ve mekana ait olmayı anlamak üzerine çıkılan kişisel bir yolculuk. Film İstanbul'un sokaklarından Kars'ın Eşmeyazı köyüne uzanan hikayesiyle bizi bir yere ait olmanın özlemi ve kimliklerimizi oluşturan koşullar arasında getirip götürüyor.Esmeray'ın kendi dilinden bir nevi biyografisi olan film özlem, aidiyet, göç ve şiddet gibi konulara Esmeray'ın hikayesi üzerinden bakabilmemizi sağlıyor.

"Ben ve Nuri Bala"nın yönetmeni Melisa Önel de travesti ve eşcinsel cinayetlerinin bolca işlendiği bir ortamda Esmeray'ın duyurmaya çalıştığı sese ve hayat yolculuğuna kendi yaklaşımıyla eşlik ediyor.

İlk gösterimini Heinrich Böll Stiftung Vakfı'nın bu yıl 6-11 Temmuz tarihlerinde Berlin'de düzenlediği "Gender is Happening" isimli festivalde yapan "Ben ve Nuri Bala" filmin 2 yıl süren çekimleri, 2 kişilik bir ekip ve küçük bir bütçeyle Kars, Adana ve İstanbul'da gerçekleştirildi.

Melisa Önel

Melisa Önel 1980 yılında İzmir'de doğdu, lisans eğitimini Tufts Üniversitesi, Uluslararası İlişkiler bölümünde yaptıktan sonra Sinema alanında yüksek lisansını tamamladı.

Fotograf ve film alanında işler üreten, RecCollecti ve sanatçı inisiyatifinin üyesi olan Melisa Önel'in fotografları birçok uluslararası sergide yer aldı. Film alanında yapımcı ve yönetmen olarak çalışmalarına devam ediyor. Son olarak yapımcılığını üstlendiği "Babamın Sesi" isimli belgesel Greenhouse Uzun Metraj Belgesel Atölyesi'nde ITVS Proje Geliştirme Ödülü'nü aldı.

Önel, 2002 yılından bu yana birçok ulusal ve uluslarası fotograf sergisinde yer aldı. Son bir yıl içerisinde katıldığı etkinlikler arasında Üsküp'te gerçekleşen BJCEM (Avrupalı ve Akdenizli Genç Sanatçılar Bienali), Paris'te düzenlenen Photoquai Bineali ve C.A.M. Galeri'de gerçekleşen Ters Akıntı II sergileri yer alıyor.

İlk fotoğraf çalışmalarına 16 yaşında başlayan Önel, fotograf karesinde temsiliyet, temsil edilen kişinin / bedenin taşıdığı anlamlara ilgi duydu. Dört yıl otoportre çalıştıktan sonra fotograf karesine başka insanları da dahil etmeye ve ardından da heykele duyduğu ilgiden dolayı fotoğraf karesinde geçici enstelasyonlar oluşturmaya başlayan Önel, 9 yıllık fotoğraf macerasını takiben 2005 yılında film alanına geçti.

Sinema alanında kendi dilini oluşturma amacında olan Önel, prodüksiyon gerektiren ilk kısa filmi, "Omega Tilki"yi 2007 yılında çekti. Bu filmi tamamladıktan kısa bir süre sonra Esmeray'la tanışan Melisa Önel, Esmeray'ın cinsiyet kategorilerine yaklaşımından yola çıkarak, "Ben ve Nuri Bala" üzerinde çalışmaya karar verdi. Heinrich Boll Stiftung derneğinin katkısı, Nil Mutluer ve Berke Baş'ın danışmanlığını yaptığı film, 2 yıllık bir çalışmanın sonucunda gerçekleşti.

Önel, sinema ve fotoğraf çalışmalarına devam ediyor.