Direnişin Renkleri İzmir nefrete karşı basın açıklaması yapacak

Sokak müzisyeni Melis Yağmur Hanzede’nin yaşadığı nefret saldırısının ardından Direnişin Renkleri İzmir, 15 Aralık Perşembe günü basın açıklaması yapacak. 

“Transfobik nefret saldırısına uğrayan arkadaşımız Melis Yağmur için bir araya geliyoruz” diyen Direnişin Renkleri İzmir, tüm insan hakları savunucularını 15 Aralık Perşembe günü saat 18:00'da, Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önüne bekliyor.

Ne olmuştu?

İzmir'in Alsancak ilçesinde sokak müzisyeni Melis Yağmur Hanzade, 3 Aralık Cumartesi günü transfobik nefret saldırısına uğradı. Arkadaşları ile sohbet ettiği sırada Melis Yağmur Hanzade'nin yanına gelen bir kişi önce “Siz Allah'a inanıyor musunuz?” diye sordu. Hanzade'nin de aralarında bulunduğu arkadaş grubu ise saldırgana, “Biz Allah'a inanıyoruz, inanmıyor da olabiliriz ama senin bunu sorgulamaya hakkın yok” diyerek cevap verdi. “Ben son peygamberin tebliğini devam ettirmeye geldim” şeklinde ifadeler kullanan saldırgan, Hanzade'yi, “Sen sokakta müzik yapmaya çalışan çocuksun, seni sokaklardan men ediyorum” diyerek darp etti. Saldırgan, müzisyenin yanındaki arkadaşlarına da saldırdı. Alsancak Devlet Hastanesi'nde darp raporu alan Hanzade, saldırgan hakkında şikayetçi oldu.