Tarih: 2013-11-17

İzmir'deki Aliağa Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'nde bulunan Şakran Cezaevi'ne sürgün edilen 8'i siyasi 2'si adli hükümlü kadının cezaevine kabulleri sırasında maruz kaldıkları işkence, insanlık dışı ve onur kırıcı uygulamalar üzerine insan hakları savunucuları cezaevine giderek incelemelerde bulundu.

İHD Onur Kurulu Üyesi Avukat Eren Keskin ile İHD Cezaevlerinden Sorumlu Genel Yönetim Kurulu Üyesi Necla Şengül incelemelerin ardından bir rapor hazırladı. Raporda Karataş Cezaevi'nden nakledilen kadınların anlatımlarının tüyler ürpertici olduğu belirtildi. Özgür Halk Dergisi çalışanı ve 2 yıldır tutuklu olan Sevcan Atak'ın sözleri aktarıldı: 'Bize dayatılan, onur kırıcı ve taciz içeren bir aramaydı. Birçoğumuzun kıyafetleri yırtıldı. Saçlarımız çekildi, yere yatırıldık. Pantolonlarımız ve iç çamaşırlarımız zorla çıkarıldı. Bu arada fark ettik ki içeride hepimizin sağlık dosyalarına bakmışlar ve özellikle rahatsız olduğumuz yerlerden bize zarar vermeyi amaçlamışlardı. Sonunda hepimiz çırılçıplak kaldık. Aralık kapıdan askerlerin bize baktıklarını gördük. Yaşadığımız cinsel taciz hepimizi çok etkiledi'

Raporun sonuç bölümünde, 'Şakran Cezaevi'nde yapılan incelemede ve mahpuslarla yapılan görüşmelerde ayrıntılarına yer verdiğimiz ihlaller saptanmıştır. Mahpusların ortak anlatımlarından özellikle cezaevine girişte yaşanan ve Türk Ceza Kanunu'nda cinsel taciz olarak tanımlanan suçun oluştuğu kanısına tarafımızca kanaat getirilmiştir. Ayrıca mahpusların maruz kaldıkları ve yukarıda anlatılan diğer şikayetlerin de özellikle tecrit koşullarında yaşayan mahpuslar açısından fiziksel ve psikolojik travmalara neden olduğu düşüncesine varılmıştır'değerlendirmesinde bulunuldu. Avukat Eren Keskin, kadınların yaşadığı en vahim olayların tacizi aşan aramalar ve 2. Müdür'ün tehditleri olduğunu belirterek cezaevinde yaşananların takipçisi olacaklarını söyledi.

Güler Can ' Sevdiye Ergürbüz / İstanbul ' Diha

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org