Tarih: 2013-11-17

Eşcinseller ve Transeksüeller, Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu'ya Yanıtı, Sahneden Veriyorlar!

Eşcinseller ve Transeksüeller, Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu'ya Yanıtı, Sahneden Veriyorlar!
Pembe Hayat LGBTT Derneği Tiyatro Grubu, Pembe-Gri isimli oyunlarını, LGBTT(lezbiyen, gey, biseksüel, travesti, transeksüel) örgütlerin anayasaya ilişkin taleplerini 'toplum buna hazır değil'diyerek geçiştiren Burhan Kuzu ve Adalet Komisyonu için oynayacaklar.
Sivil anayasa tartışmalarının içimizi bunalttığı şu günlerde, anayasa'nın hiç de 'toz pembe'olmayacağına ilişkin ipuçlarını Adalet Komisyonu vermeye başladı. Pembe Hayat Tiyatrosu, bu iç bunaltıcı günlerimizi aydınlatmak için yeniden perdelerini açıyor.
Antalya Gökkuşağı Eşcinsel Oluşumu, Kaos GL Derneği, KaosİST Eşcinsel Sivil Toplum Girişimi, Kaos GL İzmir, Lambdaistanbul LGBTT Derneği, MorEL Eskişehir LGBTT Oluşumu, Pembe Hayat LGBTT Derneği bir araya gelerek Anayasa LGBTT Komisyonunu kurdu.
Anayasa LGBTT Komisyonu, Anayasa'nın eşitlik maddesine 'cinsel yönelim've 'cinsiyet kimliği'ibarelerinin eklenmesi yönünde bir dizi faaliyette bulundu. Cumhurbaşkanı, TBMM Başkanı, Başbakan, Bakanlar ve Adalet Komisyonu üyelerine yönelik mektup gönderen komisyona Burhan Kuzu 'Türkiye toplumu buna hazır değil'diyerek LGBTT örgütlerin taleplerini Adalet Komisyonunun yaklaşımını ortaya koydu.
Anayasa LGBTT Komisyonu, 'cinsel yönelim ve cinsiyet kimliğinin'anayasanın eşitlik maddesine eklenmesi talebini sürekli olarak sivil toplum içerisinde dile getiriyor. Burhan Kuzu'ya yönelik kart kampanyasına 16 Şubat'ta start verecek. Türkiye'nin her yerinden Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu'ya 'anayasaya cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği eklenmesini talep ediyorum'yazılı kartların gönderilmesine başlanacak.
Transeksüel ve eşcinseller LGBTT bireylere yönelik ayrımcılığın durdurulması ve anayasal güvence altına alınması için bu kampanyayı insan haklarına duyarlı kişilerin desteklemesini ve kampanyaya katılmasını talep ediyorlar.
Anayasa'ya cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği eklensin kampanyası çerçevesinde bir dizi etkinlik yapacak olan LGBTT örgütlerin ikinci etkinliği medyada da geniş yer bulan Pembe Hayat LGBTT Tiyatrosunun 'Pembe Gri'isimli oyunu olacak.
Pembe Hayat LGBTT Tiyatrosu ve LGBTT Örgütler; Başbakanı, Bakanları Kurulunu, Adalet Komisyonu üyelerini ve bütün milletvekillerini oyunu seyretmeye davet ediyorlar. Oyunu seyrettikten sonra LGBTT örgütlerinin taleplerini dinlemekte, ve LGBTT bireylerin insan hakları ihlallerine karşı korumak için ne kadar geç kaldıklarını göreceklerinden eminiz.
Oyun sadece yasa yapıcılar için değil, insan hakları savunucularına da, insan hakları ihlallerine uğrayan LGBTT bireylerin sorunlarını gözler önüne sermesi açısından çok önemli olduğunu düşünüyoruz.
Pembe Gri oyunu, LGBTT bireylerin bu topraklarda yaşadığı insan hakları ihlallerini gözler önüne seriyor. 15 yıllık canlı bir insan hakları ihlalleri raporunu izlemek isteyen herkesi 17 Şubat 2008 Pazar 15:30'da Ekin Sanat Merkezine bekliyoruz.
45 dakikanızı, onlarca yıldır görmezden gelinen eşcinsel ve transeksüel varoluşu görmeye ve hissetmeye ayırın..
Ekin Sanat Merkezi, menekşe 1 sokak, 8/A adresindedir. Biletler gişeden temin edilebilir.

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org