Tarih: 2013-11-07

Seks işçiliğinin bir işçilik biçimi olduğunu ve bu şekilde tanımlanmadıkça meşru hak taleplerimizin dikkate alınmayacağını bir kere daha hatırlatmak için, emekçilerle birlikte sesimizi yükselteceğiz.

Maruz kaldığımız ayrımcılık, polis şiddeti, nefret suçları ve cinayetler yoğun ve sistematik şekilde devam ediyor. Çalışma koşullarımızın iyileştirilmesine yönelik taleplerimizi sürekli dile getirmemize ve bunun evrensel insan hakları anlayışının bir gereği olduğunu hatırlatmamıza rağmen; Kabahatler Kanunu ve Trafik Kanunu gerekçe gösterilerek polisin kayfi gözaltıları ve kötü muamelesi ile karşılaşıyoruz.

Evlerimiz ´´fuhuş´´ yapıldığı gerekçesi ile basılıyor, kapatılıyor ve para cezalarına maruz bırakılıyoruz.

Her gün müşteri şiddeti ile karşılaşıyor, nefret cinayetlerine maruz kalıyoruz. Yaşadığımız hak ihlalleri sonrası, başvurduğumuz kamu kurumları önyargılı ve ayrımcı tutumları ile bir kere daha hak ihlaliyle karşılaşmamıza sebep oluyor.

Sosyal güvenlik, barınma, cinsel sağlık, eğitim ve benzeri alanlarda ayrımcılık bizzat kamu kurumları aracılığı ile teşvik ediliyor; güvenliksiz koşullarda çalışmaya mahkum ediliyoruz.

Seks işçilerinin insan haklarını savunan insan hakları savunucuları, hedef gösteriliyor ve bizzat polis tarafından şiddete maruz kalıyor.

´´Genel ahlak´´, ´´milli ve manevi değerler´´, ´´kamu düzeni´´ gibi gerekçelerle ve halihazırda var olan toplumsal dışlanma pratikleri ile birlikte toplum ve kamu kurumları tarafından hedef gösteriliyoruz.

Seks işçileri olarak, haklarımızın gasp edilmesine, toplumsal dışlanma, nefret suçları, ayrımcılık ve polis şiddetine karşı hak taleplerimizi dillendirmek ve emekçi dostlarımız ile dayanışmak amacıyla 1 Mayıs´ta alanlarda olacağız.

Ankara´da saat 11.00´de Pembe Hayat Derneği´nde buluşuyor ve hep birlikte yürüyüşe katılıyoruz.

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org