Tarih: 08.03.2023

Bianet’ten Evrim Kepenek’in haberine göre, trans mahpus Buse’nin kadın cezaevine geçmesi için verilen dilekçeye 3 aydır yanıt alınamıyor. 

Trans mahpus Buse Aydın’ın avukatı Jiyan Kaya'nın Bianet'e aktardığına göre, “Buse’nin Bakırköy veya Gebze cezaevlerine nakledilmesi konusunda dilekçe verdik. Ancak 3 aydır dilekçemize yanıt alamadık. Kadın bir mahpusun erkek cezaevinde kalması hukuka da aykırı” diyor.

Buse avukatıyla birlikte, kadın cezaevine nakledilme talebinde bulunarak, Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi ve Gebze Kadın Cezaevi’ne nakledilmesi için Adalet Bakanlığı’na başvurdu. 

??Avukat Jiyan Kaya, Buse’nin 20’lerinde tutuklandığını, şimdilerde 49 yaşında olduğunu belirterek, “Bana, ‘benim hayatım tutuklandığımda durdu’ diyor. Onun kadın hapishanesine nakli için de mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi. 

Trans mahpus Buse Aydın, yıllardır en temel haklarından biri olduğu halde mücadele verdiği cinsiyet uyum sürecini tamamladı. 1997'de müebbet hapis cezası alan Buse’nin mücadelesi bundan yıllar önce başlamıştı. İlk olarak Tekirdağ 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne başvurmuştu ve mahkemeden cinsiyet uyum sürecinin başlaması için izni almıştı. Gerekli izinleri aldıktan sonra ve ekonomik koşulları sağladıktan sonra cinsiyet uyum sürecini tamamlayan Buse, kadınların kullandığı nüfus cüzdanını da aldı.
 

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

bilgi@pembehayat.org