Tarih: 12.12.2022

İzmir'de kendi evinde öldürülen Hande Buse Şeker'in davasının beşinci duruşmasında karar çıkmadı. Bir sonraki duruşma 6 Şubat 2023'e ertelendi.

Hükmün bozulması üzerine yeniden görülen Hande Buse Şeker davasının beşinci duruşmasında da karar çıkmadı. Bugün (12 Aralık) İzmir 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya Hande Buse Şeker’in Avukatı Mahmut Şeren, Uluslararası Af Örgütü ve Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu katıldı. 

Dava, adli tıp raporunun beklenmesi için 6 Şubat 2023 saat 11.30’a ertelendi.
 

Ne olmuştu?

2019 yılında İzmir’de polis memuru olan müşterisi tarafından kendi evinde öldürülen Hande Buse Şeker’in ve mağdur diğer trans kadınların davasının 26 Kasım 2020’deki karar duruşmasında Volkan Hicret, müebbet hapis cezasının yanı sıra toplamda 42 yıl hapis cezası ile cezalandırılmıştı.

Genç LGBTİ+ Derneği’nin cezanın yeterli olmaması sebebiyle başvurduğu istinaf sürecinin sonucunda, İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 4. Ceza Dairesi tarafından dosyada verilen hüküm bozuldu.

Mahkeme; sanığa nitelikli kasten öldürme suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmesi talebini kabul etmezken cinsel saldırı, yağma ve yaralama suçlarından verilen cezaların artırılmasını istedi ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının davaya katılmasını yasaya aykırı buldu.

 

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

bilgi@pembehayat.org