Tarih: 28.09.2022

11.Pembe Hayat KuirFest, bir Atıf Yılmaz klasiği “Düş Gezginleri” filminin gösteriminin ardından Lale Mansur’u ağırlayacak. 

Kuirfest’in Türkiye sinemasından kuir örneklere yer verdiği Ğ bölümünde bu yıl, 1992 Atıf Yılmaz klasiği olan “Düş Gezginleri” filmi gösterilecek. 15 Ekim’de İstanbul Pera Müzesi’nde gerçekleşecek gösterimin ardından Lale Mansur “Ateşli Ve Gözüpek: Lale Mansur” başlıklı söyleşiyle festival izleyicisiyle buluşacak.

Lale Mansur'un hayat verdiği Anjelik karakteriyle En İyi Kadın Oyuncu dalında Altın Portakal'ı kucakladığı ‘Düş Gezginleri’, Türkiye sinemasında açık lezbiyen ilişki temsilinin nadir örneklerinden biri. “Düş Gezginleri” 1994’de Torino LGBT Film Festivali seçkisine dahil olarak uluslararası bir kuir film festivaline katılan ilk Türkiye sineması filmi olma özelliği de taşıyor.
 

Söyleşi: ATEŞLİ VE GÖZÜPEK: LALE MANSUR

Moderatör / Moderator: Gök Akyel & Metin Akdemir

Tarih / Date: 15.10.2022

Mekan / Venue: Pera Müzesi / Museum

 

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

bilgi@pembehayat.org