Tarih: 23.09.2022

Musa Anter Gazetecilik ödülleri bugün,  İstanbul Şişli Belediyesi Cemil Candaş Kent Kültür Merkezi’nde saat 18.00’de yapılan törenle sahiplerine ulaştı. 

KaosGL.org’tan Yıldız Tar, “Mira’yı öldüren katil, arabasını çalıp arkadaşlarıyla düğüne gitmiş” başlıklı haberiyle Jüri Özel Ödülü’ne layık görüldü. Tar, 'sürüklendiğimiz yalnızlığın tam ortasında önemli bir dayanışma çağrısı oldu' diyerek ödülünü, 'LGBTİ+ Onur Yürüyüşçüleri’ne ve en değersiz görüldüğümüz dönemde bile yol arkadaşımız olan Sebahat Tuncel’e ithaf ediyorum.' diyerek aldı. 

Tar, ödülünü aldıktan sonra Pembe Hayat Derneği'ne demeç verdi:

"Bu ödülü, Kaos GL’nin 1994’ten beri LGBTİ+’ların hikayelerini anlatma mücadelesine emek verenlerden sadece biri, bir basın emekçisi olarak alıyorum. Trans kadınlara yönelen nefret suçlarının görünür kılınması mücadelesinin bir parçası olmaktan onur duyuyorum. Mira Güneş gibi bir çok trans kadının ölüm haberini yazmak zorunda kalan, biz yazmazsak kimse yazmayacak diye büyük bir yalnızlık içerisinde mesleği sürdürmeye çalışan bir gazeteci olarak içine sürüklendiğimiz yalnızlığın tam ortasında önemli bir dayanışma çağrısı oldu Musa Anter Ödülü. Musa Anter’in adını taşıyan bir ödülü almak büyük onur. Ödülü, Mira Güneş’e, İstanbul’da kafası kesilerek öldürülen Suriyeli eşcinsel mülteci Wisam Sankari’ye, İzmir’de polis memuru Volkan Hicret’in işkenceyle öldürdüğü seks işçisi trans kadın Hande Buse Şeker’e ve haberleştirmek zorunda kaldığım, nefret cinayetinde kaybettiğimiz tüm LGBTİ+’lara ithaf ediyor, bir daha böyle haberler yazmak zorunda kalmayacağımız özgür ülke hayaliyle alıyorum."

Yeni Yaşam gazetesinin organize ettiği 29. Musa Anter ve Özgür Basın Şehitleri Gazetecilik Ödülleri’nde bu yıl, “Türkçe Haber”, “Kürtçe Haber”, “Fotoğraf (haber fotoğrafı)”, “Karikatür” ve Gurbetelli Ersöz anısına “Kadın Haberciliği” olmak üzere beş ayrı dalda ödül verildi. 

Candan Yıldız, Faruk Eren, Fatih Polat, Tuğrul Eryılmaz, İbrahim Varlı ve Hüseyin Aykol’un jüri üyesi olduğu “Türkçe Haber Dalı”nda Birincilik Ödülü bianet’ten Evrim Kepenek’in “Beylikdüzü’nde 2 yaşındaki çocuğa istismar iddiası” başlıklı haberine verildi.

Jüri Özel Ödülü için ise 3 haber ödüle değer görüldü. Evrensel’den Murat Uysal’ın “Yenisahra’da ne oldu? | Yangın için her şey hazırdı, kibriti çocuklara çaktırdılar”, Kaos GL’den Yıldız Tar’ın “Mira’yı öldüren katil, arabasını çalıp arkadaşlarıyla düğüne gitmiş” ve Mezopotamya Ajansı’ndan Semra Turan ve Tolga Güney’in “Aydın Cezaevi’nde şüpheli ölüm: İntihar mı cinayet mi?” başlıklı haberleri ise Jüri Özel Ödülü’ne layık görüldü.

KÜRTÇE HABER

Leyla Ayaz, Kadri Esen, Suna Tunç, Beritan Zagros, Ramazan Ölçen’in yer aldığı Kürtçe Haber Dalı jürisi, Denge Amerika’da çalışan Ömer Faruk Baran’ın “Manaya bilibendê û çend sirên ‘Kurdish Mashup 2019’” başlıklı haberi birinciliğe layık gördü.

Kürtçe Haber Dalı Jüri Özel Ödülü’ne ise JINNEWS’ten Medya Üren’in “Girêdayî êrişa nîjadperest a li Qazakistanê agahiyên nu!” başlıklı haberi değer görüldü. 

FOTOĞRAF DALI

Ramazan Öztürk, Özcan Yaman, Nezahat Doğan, Refik Tekin ve Çetin Altun’un yer aldığı Fotoğraf Jürisi ise Diyarbakır’ın Sur ilçesinde 2 Aralık 2015’te ilan edilen sokağa çıkma yasağı sırasında yaşanan çatışmalarda hayatını kaybeden Hakan Arslan’ın cenazesini, 7 yıl sonra bir torba içinde alan babası Ali Rıza Arslan’ın çekilen fotoğrafını Birincilik Ödülü’ne layık gördü. MA’dan Eylem Akdağ’ın “Bir Torbanın Ağırlığı” başlıklı fotoğrafına ödül verildi.

Jüri Özel Ödülü ise gazetemiz Evrensel’den Eylem Nazlıer'in “Benim Yuvam Gitti” adlı fotoğrafı layık görüldü.

 

KADIN HABERCİLİĞİ

Ceren Sözeri, Bircan Değirmenci, Elif Akgül, Pınar Ural ve Habibe Eren’in yer aldığı Gurbetelli Ersöz Kadın Haberciliği jürisi, birincilik ödülünü, JINNEWS Yazı işleri Müdürü Safiye Alağaş’ın, Cizre’de 8 Nisan’da polis Enes A.’nın, S.S. adlı kadına tecavüz ederek intihara sürüklediği “Polis tecavüz etti, savcı, doktor ve polis üstünü örtmek istedi” başlıklı haberine verdi.

Alağaş, Diyarbakır’da gazetecileri yönelik yapılan operasyon kapsamında 16 meslektaşıyla birlikte tutuklandı. Alağaş şu an, Diyarbakır Kadın Kapalı Cezaevi’nde.

KARİKATÜR DALI

İmam Cici, Sefer Selvi, ve Aslı Alpar’ın yer aldığı karikatür jürisi, birincilik ödülünü iki eser arasında paylaştırdı. Ödül Özgür Evran’ın “Atlaslı” karikatürü ile Murat İpek’in “Gül açmış ceset” torbalı karikatürüne verildi. Halil İbrahim Çoban’ın cezaevi duvarına cesetlerle atılmış çentikli karikatürü ise Jüri Özel Ödülü’ne layık görüldü.

ONUR ÖDÜLÜ ANNELERE

Musa Anter ve Özgür Basın Şehitleri Gazetecilik Ödülleri’nde Onur Ödülü de verildi. Hasta ve infazı yakılan tutukluların serbest bırakılması ve cezaevlerindeki tecride son verilmesi talebiyle nöbet başlatan anneler Onur Ödülü’nü aldı. 

 

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

bilgi@pembehayat.org