Tarih: 21.09.2022

Esila Efser, Armağan Çağlayan'ın YouTube kanalındaki Gör Beni programına konuk oldu ve hayat hikayesini anlattı.

Geçtiğimiz Haziran ayında “Sürüne Sürüne Geber Ağla” teklisini ve video klibini çıkaran Esila, sözü ve müziği kendisine ait olan parçayı “hastalıklı bir ilişkiden doğmuş bir şarkı” olarak tanımladı. Çocukluğumdan beri müzikle uğaştığını ama bir türlü istediği çıkışı yapamadığını söyleyen Esila, “Konservatuar okumak istedim ama kısmet olmadı, ben de şan dersleri aldım. Benim her şeyim müzik, müziğimle yol almak istiyorum” dedi. 

Orman Mühendisliği okuduğunu belirten Esila, “Dördüncü sınıfta okulu bırakmak zorunda kaldım. Trans olduğum için üstümde olan baskıyı çok hissediyordum. Af çıkınca tekrar ‘pembe kimliğimle’ tekrar okula döndüm ve diplomamı aldım” diyerek KPSS’ye de girdiğini söyledi. 

“Vazgeçmeyi asla düşünmüyorum”

Erzurum’da büyüdüğünü söyleyen Esila, beş kardeş olduklarını belirtti ve uyum sürecini ve ailesiyle ilişkisini anlattı:

“Erzurum’da büyüdüm. İki ablam ve iki abim var, en küçük çocuğum ben. Güzel bir çocukluk geçirdim ama üniversite yıllarından sonra sürecime başladığım için ailemle bağım koptu. Üniversite kazanmak benim kurtuluşumdu. Ablalarımla telefonla görüşüyordum ama abilerim beni reddetti. Babam hiç bir şey demezdi. Abilerimden çok dayak yedim.”

Müziğin hayatındaki yerini, “Aile insanın hayatında çok önemli. Destek olması, hayallerine hizmet etmesi. Ben müzik hayalim için bile tek başıma savaşıyorum, vazgeçmeyi asla düşünmüyorum” sözleriyle ifade etti.

Esila, Armağan Çağlayan’ın “en mutlu olduğunuz an neydi?” sorusuna, “En mutlu olduğum an, ameliyat olup ‘kadın kimliğimi’ almış olduğum andı” yanıtını vererek sürecin, ‘çok meşakkatli’ olduğunu söyledi.

 

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

bilgi@pembehayat.org